O minimálnej mzde a cenách v skrátenom legislatívnom konaní
Po neúspešnom hlasovaní o novom cestnom zákone mala koalícia problém aj pri hlasovaní o návrhu na skrátené legislatívne konanie o novele zákona o minimálnej mzde. Prvé hlasovanie jej nevyšlo, ...
BRATISLAVA 9. septembra (WEBNOVINY) - Po neúspešnom hlasovaní o novom cestnom zákone mala koalícia problém aj pri hlasovaní o návrhu na skrátené legislatívne konanie o novele zákona o minimálnej mzde. Prvé hlasovanie jej nevyšlo, keď sa prezentovalo len 75 poslancov. Aby bol parlament schopný uznášať sa, je potrebná prítomnosť minimálne 76 poslancov. Úspešné bolo po krátkej prestávke až druhé hlasovanie, keď návrh podporilo 78 koaličných poslancov. Rovnako poslanci odsúhlasili skrátené legislatívne konanie aj o návrhu zákona o cenách.
Vďaka novelizácii zákona o minimálnej mzde bude môcť vláda zvýšiť minimálnu mzdu od začiatku budúceho roka razantnejšie, ako to umožňuje súčasná legislatíva. Podľa navrhovanej novely by mechanizmus na určenie minimálnej mzdy stanovoval iba spodnú hranicu pre rozhodovanie vlády o konkrétnej sume minimálnej mzdy. Hornú hranicu pri zvyšovaní minimálnej mzdy však zákon neurčuje a nariadením ju bude môcť upraviť vláda. Premiér Robert Fico avizoval, že cieľom vlády je vytvoriť právne prostredie na zvýšenie minimálnej mzdy na 8 900 korún (295,43 €).
Navrhovaná novela zákona podľa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny neznižuje kompetencie sociálnych partnerov a ponecháva im dostatočnú mieru autonómie pri vyjednávaní o sume minimálnej mzdy. Zástupcovia zamestnávateľov sa však už skôr vyjadrili, že by za porušenie sociálneho dialógu považovali, ak by vláda schválila zvýšenie minimálnej mzdy na 8 900 Sk alebo by sa v záujme toho, aby bol možný takýto rast najnižších miezd menila platná legislatíva.
Navrhovaná novela zákona o cenách umožňuje prijímať počas prechodu na euro opatrenia na zamedzenie nežiaduceho cenového vývoja a v krajnom prípade pristúpiť aj k cenovej regulácii. Podľa novely niektoré štátne orgány budú môcť aj priamo určovať ceny. Podmienkou je vznik mimoriadnej trhovej situácie s priamym vplyvom na ceny tovarov na našom trhu, ktorá ohrozí cenovú stabilitu alebo dostupnosť tovarov. Príčinou na úradný zásah do cien môže byť aj nerozvinuté konkurenčné prostredie alebo ak si to bude vyžadovať ochrana spotrebiteľa, či verejný záujem. Námietky proti novele mal aj Protimonopolný úrad, ktorý upozorňoval, že návrh môže mať zlý dopad na trh, konkurenčné prostredie, podnikateľov i spotrebiteľov. O samotných novelách, ktoré poslanci prerokovali v prvom čítaní, bude parlament hlasovať v stredu.
SITA