07. decembra 2013
Kostol sv. Margity Antiochijskej Foto: Reprofoto TASRKopčany 7. decembra (TASR) – Na zápis do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO čaká aj obec Kopčany pri Skalici, na území ktorej sa nachádza kostol sv. Margity Antiochijskej. Je jedným z najstarších sakrálnych objektov na území Slovenska a je súčasťou Mikulčicko-kopčianskej aglomerácie, patriacej medzi hlavné centrá Veľkomoravskej ríše. O zápis požiadali v septembri 2012 spoločným nominačným projektom Pamiatky Veľkej Moravy – Slovanské hradište v Mikulčiciach a Kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch spoločne Česká a Slovenská republika.
"Malo by sa to rozhodnúť v budúcom roku, kedy bude výberová komisia UNESCO zasadať v Juhoafrickej republike," povedala pre TASR prednostka Obecného úradu v Kopčanoch Anna Kováriková. Kopčany v spolupráci s Masarykovým múzeom v Hodoníne zabezpečili prípravu projektu, spracovateľmi dokumentácie boli Jitka Vlčková z Národného pamiatkového úradu v Prahe, Peter Baxa z Pamiatkového úradu SR a Irena Chovančíková z Masarykovho múzea v Hodoníne.
Po podaní projektu sa podľa prednostky prišli pozrieť niektorí členovia komisie UNESCO priamo do obce. "
Okrem podkladov si projekt nevyžiadal, aby sme robili nejaké ďalšie práce," povedala
Kováriková. Obec však, ako dodala, v tomto roku získala prostriedky a vysadila gaštanovú aleju vedúcu ku kostolu. Miestna farnosť podporila pamiatkovú obnovu interiéru, ktorá ešte pokračuje.
Kostol s cintorínom bol v 9. až 10. storočí podľa podkladov pamiatkarov centrálnou stavbou cirkevného okrsku na historickej ceste do mikulčického hradiska Valy, o ktorom sa predpokladá, že mohol byť sídlom moravského arcibiskupa Metoda. Je jediným takmer kompletne zachovaným veľkomoravským kostolom s pôvodným využitím a funkciou. Počas svojho vývoja prešiel viacerými stavebnými etapami, ktoré však zachovali jeho veľkomoravskú podstatu. Pri kostole sa od najstarších dôb nachádzalo aj pohrebisko.
Kostol sv. Margity Antiochijskej je jednoloďová stavba s nepravidelným obdĺžnikovým presbytériom, jej rozmery sú 12 krát 5 metrov. Základným stavebným materiálom je pieskovec z miestnych lomov.
"Ak by sme získali v novom plánovacom období prostriedky z európskych fondov, chceli by sme pre turistov, ktorí si prídu pozrieť kostol, ale i ďalšie naše vzácne pamiatky ako barokovú kačečáreň či barokový žrebčín, vybudovať zázemie s ponukou občerstvenia, požičovňou bicyklov a podobne. Múzeum sme v žrebčíne otvorili v tomto roku," dodala Kováriková.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR