Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. mája 2012

O dostavbe Mochoviec rozhodne súd v piatok



Krajský súd v Bratislave bude v piatok 11. mája rozhodovať vo veci povolenia dostavby tretieho a štvrtého bloku Jadrovej elektrárne v Mochovciach. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ...



Zdieľať
mochovce BRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY) - Krajský súd v Bratislave bude v piatok 11. mája rozhodovať vo veci povolenia dostavby tretieho a štvrtého bloku Jadrovej elektrárne v Mochovciach.


Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Greenpeace Slovensko Lucia Szabová. Pred tromi rokmi podala organizácia Greenpeace žalobu na Úrad jadrového dozoru (ÚJD).

"Jej podstatou je námietka, že stavebné povolenie nevydal v roku 2008 Úrad jadrového dozoru zákonným spôsobom," uviedla hovorkyňa.

Organizácia namieta, že vydaniu povolenia malo predchádzať odborné a verejné posudzovanie vplyvov na životné prostredie, tzv. EIA proces, ktorý je podľa Szabovej nevyhnutným podkladom pre každé povoľovacie konanie významných stavieb s dopadom na životné prostredie.


Pôvodné stavebné povolenie z roku 1986

"Vo veci už v roku 2010 rozhodoval aj tzv. Aarhuský výbor a posudzoval súlad povoľovacieho konania s Aarhuským dohovorom, ktorého signatárom je aj Slovensko," informovala s dodatkom, že výbor konštatoval, že Slovensko porušilo dohovor pri povoľovaní tretieho a štvrtého bloku Mochoviec, keď neumožnilo verejnosti zapojiť sa včas a efektívne do konania, a to prostredníctvom EIA procesu.

Podľa environmentalistov a ich zastupujúcej právničky Evy Kováčechovej bolo pôvodné stavebné povolenie vydané ešte v roku 1986, keď EIA ešte nebola súčasťou slovenského právneho poriadku.

"V roku 2008, keď sa obnovila stavba elektrárne, EIA už bola súčasťou štandardného povoľovacieho procesu," uviedla hovorkyňa Greenpeace Slovensko.


Projektové zmeny na elektrárni

Aarhuský výbor podľa jej slov nevzal na vedomie ani argumentáciu Úradu jadrového dozoru, podľa ktorého proces EIA pred zmenou povolenia nepotreboval, pretože povolenie len menil a nevydával nové.

Podľa Aarhuského výboru ide však o takú významnú zmenu povolenia, že jej proces EIA mal predchádzať. Podľa Lucie Szabovej v predĺžení stavebného povolenia boli spravené aj mnohé projektové zmeny na elektrárni, napríklad pre bezpečnosť alebo nové technológie.

"Zmeny boli podľa nás natoľko významné, že žiadame, aby bol proces EIA urobený," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Greenpeace Slovensko s dodatkom, že podľa nich nemalo byť stavebné povolenie len predĺžené, ale malo byť vydané nové.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pakistan otestoval raketu schopnú niesť jadrovú hlavicu
<< predchádzajúci článok
Podľa Lucie Žitňanskej presunuté eurofondy nesplnia účel