Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. septembra 2013

O banky by sa mali štáty postarať sami, tvrdí šéf ECB Draghi



Ak audit bilancií európskych bánk zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) odhalí nedostatky v oblasti ich kapitalizácie, malo by byť možné počítať s tým, že svoje finančné domy podporia ...



Zdieľať
ecb FRANKFURT 24. septembra (WEBNOVINY) - Ak audit bilancií európskych bánk zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) odhalí nedostatky v oblasti ich kapitalizácie, malo by byť možné počítať s tým, že svoje finančné domy podporia národné vlády.


V pondelok to vyhlásil prezident ECB Mario Draghi. V rámci prípravy na úlohu orgánu priameho bankového dohľadu nad 130 najväčšími bankami v únii, plánuje ECB urobiť analýzu rizík a odhad kvality bankových aktív.

Žiada pritom, aby do vzniku jednotného mechanizmu pre rušenie problematických bánk boli jednotlivé členské štáty EÚ pripravené svojim finančným inštitúciám pomôcť sami.

"Aby mohol byť audit kvality aktív a záťažový test (bánk) dôveryhodný, musíme mať zaistené aj záchytné mechanizmy na národnej úrovni," povedal Draghi počas svojho štvrťročného vystúpenia pred Európskym parlamentom.

Na otázku jedného z europoslancov, či je realistické takéto zapojenie očakávať od krízou postihnutých štátov, ako sú Grécko, Španielsko alebo dokonca Francúzsko, šéf ECB odpovedal, že banky v Európe sú v súčasnosti v lepšom stave než pred posledným záťažovým testom v roku 2011.

Jednotný mechanizmus na riešenie problémov bánk, spolu s fondom, ktorý by takéto riešenia mal financovať, je jedným z pilierov takzvanej bankovej únie. Podľa očakávaní by však malo trvať minimálne 10 rokov, kým fond, ktorý by mali financovať samotné banky, začne plnohodnotne pracovať. Draghi vo svojom prejave zdôraznil, že ECB by s fondom nemala mať nič spoločné.

"ECB by nemala a nebude hrať žiadnu úlohu v tomto fonde," povedal. Dodal však, že desaťročný horizont na jeho spustenie je "pridlhý". Do tej doby by mal podľa neho fond mať možnosť požičiavať si peniaze z iného zdroja. Možnosť, že by bol napojený na Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM), však podľa Draghiho nemusí fungovať.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Japonci v prípade Fukušimy konali pomaly, tvrdí expert z USA
<< predchádzajúci článok
SME: Týranie detí nechcú vidieť