Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. mája 2014

Núdzové zásoby ropy SR ku koncu roka 2013 predstavovali 715.000 ton



Celkové núdzové zásoby Slovenska ku koncu roka 2013 predstavovali 715.000 ton. SR tak vlani v súlade eurosmernicou udržiavala núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov na úrovni ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 5. mája (TASR) - Celkové núdzové zásoby Slovenska ku koncu roka 2013 predstavovali 715.000 ton. SR tak vlani v súlade eurosmernicou udržiavala núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov na úrovni 95 dní priemerného denného čistého dovozu. Uviedol to Úrad vlády (ÚV) SR v zverejnenej Správe o bezpečnosti SR za rok 2013.


"Bola založená Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov, ktorá vlastní núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov, zabezpečuje ich obstarávanie, udržiavanie a obmeňovanie a zodpovedá za ochranu štátu v tomto segmente v zmysle požiadaviek vyplývajúcich z eurosmernice," spresnila vláda v správe.

Spotreba surovej ropy SR sa podľa ÚV SR pokrýva na 99 % dovozom z Ruskej federácie. "Z hľadiska energetickej bezpečnosti a diverzifikácie v oblasti ropy sú naďalej pripravované dva strategické projekty, a to projekt rekonštrukcie a zvýšenia prepravnej kapacity ropovodu Adria na trase ropovodu Tupá – Maďarská republika, ktorý zabezpečí plnohodnotnú alternatívu dodávok ropy pre SR, teda rafinériu Slovnaft, v prípade prerušenia dodávok ropovodom Družba." Druhým je podľa správy projekt ropovodu Bratislava – Schwechat Pipeline (BSP), ktorý má prepájať ropovodný systém Družba s rafinériou Schwechat pri Viedni a s ropovodným systémom TAL a AWP. "Prínosom projektu bude zvýšenie významu slovenského úseku ropovodu Družba. V prípade prerušenia dodávok ropy ropovodom Družba bude možné ropovodom BSP zásobovať rafinériu Slovnaft reverzným tokom ropy z terminálu v Terste," dodal ÚV.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pozorovatelia OBSE nie sú špióni, ale majú s nimi do činenia
<< predchádzajúci článok
Európska komisia odhaduje nižší rast HDP Slovenska ako NBS