Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. marca 2010

NS v Pakistane opäť požiadal o stíhanie prezidenta



Pakistanský Najvyšší súd žiada pakistanské a švajčiarske orgány, aby opätovne otvorili prípad so súčasným pakistanským prezidentom Alím Asífom Zardárím. Ten v ...



Zdieľať
ali asif Foto: SITA/AP


ISLAMABAD/BERN 31. marca (WEBNOVINY) - Pakistanský Najvyšší súd žiada pakistanské a švajčiarske orgány, aby opätovne otvorili prípad so súčasným pakistanským prezidentom Alím Asífom Zardárím. Ten v minulosti čelil obvineniam z korupcie a prania špinavých peňazí, no vyšetrovanie zastavili po tom, ako sa Zardárí stal prezidentom. Pakistanský Najvyšší súd však aj napriek jeho imunite chce, aby tamojšia vláda prípady opätovne otvorila a o rovnaký postup požiadal aj Bern.

Súd preto nariadil pakistanským orgánom, aby do 24 hodín poslali do európskej krajiny list s výzvou o obnovenie procesu. Na tú už v stredu Švajčiari zareagovali. Podľa tamojšej prokuratúry je ale nemožné žiadať znovuotvorenie prípadu, pokiaľ Zardárí disponuje prezidentskou imunitou. Ako potvrdili, pokiaľ sa Islamabadu nepodarí niečo na tomto stave zmeniť, nie je možné nič podniknúť.

Švajčiarske orgány v auguste 2008 spustili vyšetrovanie finančných podvodov spojených so Zardárím a taktiež s jeho ženou, bývalou pakistanskou premiérkou Bénazír Bhuttovou, ktorú zavraždili v decembri 2007. Obaja boli podozriví z prania špinavých peňazí prostredníctvom švajčiarskych účtov v celkovej výške 12 miliónov dolárov. Tie údajne predstavovali úplatky od spoločností, ktoré mali záujem pôsobiť na pakistanskom trhu.

Zardárí už v minulosti strávil jedenásť rokov vo väzení pre viaceré obvinenia z korupcie. V roku 2004 ho prepustili na kauciu, nikdy ho však neusvedčili. Jeho manželka Bhuttová odišla v roku 1999 do exilu v Británii a Dubaji, taktiež pre obvinenia z korupcie, ktorej sa mala dopustiť na poste premiérky. Domov sa vrátila v októbri 2007 po tom, ako vtedajší prezident Parvíz Mušarraf schválil dohodu o amnestii, ktorá bola vnímaná ako prvý krok k možnej dohode o deľbe moci. Amnestiu však v decembri 2008 Najvyšší sud zrušil.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Darcovia vyčlenia pre Haiti 5,3 miliardy dolárov
<< predchádzajúci článok
K útokom v metre sa priznal Doku Umarov