Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. mája 2009

NS v kauze Transpetrol uznal mimoriadne dovolanie



Najvyšší súd SR (NS) zrušil na základe mimoriadneho dovolania generálneho prokurátora rozhodnutie bratislavského okresného súdu vo veci vydania poverenia zvolať mimoriadne valné zhromaždenie ...



Zdieľať
BRATISLAVA 29. mája (WEBNOVINY) - Najvyšší súd SR (NS) zrušil na základe mimoriadneho dovolania generálneho prokurátora rozhodnutie bratislavského okresného súdu vo veci vydania poverenia zvolať mimoriadne valné zhromaždenie spoločnosti Transpetrol, a.s. Okresný súd Bratislava I vydal poverenie zvolať mimoriadne valné zhromaždenie spoločnosti Transpetrol vranovskému podnikateľovi Ignácovi Ilčišinovi, ktorý si spolu s ďalšími siedmi podnikateľmi nárokuje 34-percentný podiel slovenského prepravcu ropy. "Podľa názoru generálneho prokurátora okresný súd nesprávne posúdil otázku, či má navrhovateľ hmotnoprávnu legitimáciu na zvolanie valného zhromaždenia spoločnosti Transpetrol. Dovolací súd (NS) sa stotožnil s právnym názorom generálneho prokurátora, že v zmysle uvedených zákonných ustanovení nemohli byť akcie spoločnosti Transpetrol predmetom exekúcie," uviedla hovorkyňa generálneho prokurátora Jana Tökölyová.


Podľa generálneho prokurátora na základe platnej právnej úpravy z roku 1998 akcie emitované spoločnosťou Transpetrol vo vlastníctve štátu nebolo možné prevádzať na inú osobu žiadnym spôsobom, a to ani núteným výkonom práva exekúciou predajom cenných papierov. Podľa neho svedčí o tom ústavné zmocnenie a na jeho základe vydaný zákon o strategických podnikoch, že akcie Transpetrolu boli v roku 1998 vo výlučnom vlastníctve štátu a vtedajší zákon o veľkej privatizácii, vylúčil tak privatizáciu prepravcu ropy ako aj prevod akcií prostredníctvom exekučného prevodu cenných papierov. "Akcie Transpetrolu v roku 1998 nebolo možné ani privatizovať a nebolo možné ani žiadnym iným spôsobom previesť, teda zmeniť ich vlastníka. Nemohol ich nadobudnúť žiadny iný subjekt, a to bez ohľadu na titul nadobudnutia," konštatovala Tökölyová.

Východoslovenský podnikateľ Ilčišin zvolal na základe rozhodnutia bratislavského okresného súdu mimoriadne valné zhromaždenie (MVZ) na Vinnom jazere 29. apríla tohto roka. MVZ rozhodlo o odvolaní doterajšieho predstavenstva a dozornej rady. Údajní akcionári tiež podľa Ilčišina schválili zlúčenie spoločnosti Transpetrol s cyperskou spoločnosťou Imperio Regere v Limasole, kde má presťahovať aj sídlo spoločnosti. Podľa Ilčišina MVZ schválilo zámer siedmich menších akcionárov, ktorí spolu vlastnia 34 percent akcií, predať akcie. MVZ označil minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek za "zábavné posedenie na Zemplínskej šírave pod taktovkou Ilčišina". Podľa ministra mal vranovský podnikateľ zároveň naplniť skutkovú podstatu trestného činu tým, že preniesol majetok spoločnosti do neznámej offshore-firmy na Cypre. "Tým došlo k spáchaniu trestného činu podvodu odcudzenia cudzej veci, a to už je prípad pre orgány činné v trestnom konaní," uviedol koncom apríla Jahnátek.

V súčasnosti sa v tejto kauze vedie viac ako 150 súdnych sporov. Spor o 34 % akcií Transpetrolu, ktoré si nárokuje Ilčišin, sa začal v máji 1995. Spoločnosti ILaS Vranov nad Topľou ako predávajúci a Slovenka Vranov ako kupujúci uzavreli vtedy zmluvu o budúcej zmluve na predaj nehnuteľnosti. Daňový úrad vo Vranove nad Topľou si však ešte v tom istom roku uplatnil na nehnuteľnosti firmy ILaS záložné právo. Spoločnosť ILaS sa obrátila na Okresný súd vo Vranove nad Topľou s tým, že kvôli postupu daňového úradu nemohla budovu predať, a tak vznikla pohľadávka vo výške 43 mil. Sk. Ústredné daňové riaditeľstvo uznalo námietku firmy ILaS, že daňový úrad nepostupoval správne a záložné právo zrušil. ILaS tak žiadal náhradu škody od ministerstva financií, ktoré riadi daňové úrady. Ministerstvo financií pokladalo tento rozsudok za nevykonateľný a pohľadávku neuhradilo.

Okresný súd vo Vranove nad Topľou však dal firme za pravdu. Na základe rozsudku z roku 1997 podala firma návrh na exekúciu. Poverená súdna exekútorka Milada Korimová vybrala na exekúciu 34-percentný podiel Transpetrolu. V roku 1998 postúpila spoločnosť ILaS svoju pohľadávku na vranovskú firmu C.S.I.-CD. V tom istom roku táto firma vyzvala obchodníka s cennými papiermi Classinvest Slovakia na nákup akcií Transpetrolu. Na základe exekučného rozhodnutia obchodník kúpil tieto akcie a previedol ich na účty siedmich právnických a fyzických osôb vedených v Stredisku cenných papierov. Krátko po tom ministerstvo financií koncom roka 1998 dalo príkaz na spätný prevod týchto akcií do vlastníctva štátu.

Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre svojich odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Transpetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si vtedy ponechalo v prepravcovi ropy majoritný 51-percentný podiel.
SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Sudcu Kvetka, ktorý opitý spôsobil nehodu, prezident odvolal
<< predchádzajúci článok
EÚ pravdepodobne neuhradí Ukrajine platby za ruský plyn