Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. októbra 2015

NRSR: Séria návrhov z dielne Daniela Lipšica uzavrela rokovací deň



Na archívnej snímke Daniel Lipšic



Zdieľať
Na archívnej snímke Daniel Lipšic Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 1. októbra (TASR) - Séria návrhov zákonov z dielne Daniela Lipšica (nezaradený) ukončila 10. rokovací deň 54. schôdze Národnej rady SR. Ako posledný Lipšic predstavil návrh zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb. Parlament už túto tému riešil. Do druhého čítania na tejto schôdzi posunul vládny návrh, ktorý má zaviesť trestanie firiem za spáchanie trestného činu.


Lipšic navrhuje aj zmeny zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Jednou novelou chce dosiahnuť napríklad to, aby sa osobným asistentom zdravotne ťažko postihnutého (ZŤP) dieťaťa mohol stať aj jeho rodinný príslušník. Osobný asistent by zároveň mohol dieťa sprevádzať aj v škole počas vyučovania.

Opozičný poslanec navrhuje zmeniť zákon aj v otázke príjmu zdravotne ťažko postihnutej osoby. Jeho novela počíta s tým, že by sa pri hodnotení príjmu pre poskytovanie kompenzačných príspevkov nezapočítavala ani charitatívna pomoc získaná priamo od fyzických osôb či právnických osôb pôsobiacich mimo tretieho sektora.

Pripomína, že v súčasnosti sa do príjmu zdravotne ťažko postihnutej osoby pri hodnotení príjmu na účel poskytovania kompenzačných príspevkov nezapočítava príjem získaný od nadácií, občianskych združení, neziskových organizácií a neinvestičných fondov.

Lipšic navrhuje zmeniť aj školský zákon. Spolu s poslankyňou Evou Horváthovou (OĽaNO) chcú novelizáciou zabrániť tragickým úmrtiam detí zabudnutých v aute. Dosiahnuť to chcú tým, že jasle, materské, základné a stredné školy by informovali rodičov o neprítomnosti ich detí, ak nie sú vopred ospravedlnené.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Maďarská vláda podporuje stanovisko Slovenska k utečeneckým kvótam
<< predchádzajúci článok
Prieskum: U časti Nemcov vyvoláva rastúci počet migrantov strach