Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. mája 2017

NRSR odobrila revidovaný Dohovor Rady Európy o filmovej koprodukcii



Na ilustračnej snímke minister kultúry SR Marek Maďarič.



Zdieľať
Na ilustračnej snímke minister kultúry SR Marek Maďarič. Foto: TASR - Martin Baumann
Bratislava 10. mája (TASR) - Slovenská republika má záujem podporiť rozvoj medzinárodnej filmovej koprodukcie. V tomto duchu dnes poslanci Národnej rady SR 136 hlasmi vyjadrili súhlas s uzatvorením revidovaného Dohovoru Rady Európy o filmovej koprodukcii. Dokument ešte musí ratifikovať prezident SR Andrej Kiska.


Cieľom revidovaného Dohovoru je reagovať na zmeny, ktoré v oblasti filmového priemyslu a audiovízie nastali v období od jeho prijatia v roku 1992. Ministerstvo kultúry SR v predkladacom materiáli upozornilo, že po viac ako 20 rokoch od podpísania sa podoba európskej filmovej produkcie výrazne zmenila.

Rezort v tejto súvislosti poukázal na to, že nové technológie zmenili spôsoby výroby, distribúcie a uvádzania filmových diel. "K výraznému vývoju došlo v oblasti finančnej podpory audiovízie na národnej a regionálnej úrovni, znásobili sa finančné stimuly a mnohé menšie európske krajiny sa snažia posilniť svoje medzinárodné aktivity v oblasti filmu. Európsky filmový priemysel vo všeobecnosti sa stáva čoraz viac otvorený partnerstvám z celého sveta," upozornilo ministerstvo kultúry.

Ako ďalej konštatuje, cieľom revízie Dohovoru je vyrovnať sa so spoločenskými, finančnými a technickými zmenami a zabezpečenie jeho kontinuálnej relevancie, ktoré smeruje k rozvoju medzinárodnej filmovej koprodukcie. Dokument spresňuje oblasť pôsobenia Dohovoru, podmienky priznania koprodukčného štatútu či otázku zrovnoprávnenia filmových diel vyrobených v mnohostrannej koprodukcii s národnou filmovou tvorbou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
P.PELLEGRINI: Inovácie sú pre budúcnosť Slovenska nevyhnutné a kľúčové
<< predchádzajúci článok
Maďarsko na súde EÚ: Kvóty sú na riešenie krízy nevhodné