Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. apríla 2019

NR SR súhlasí s dohodou o posilnenom partnerstve EÚ s Arménskom



Na snímke pohľad na rokovaciu sálu NR SR v Bratislave.



Zdieľať
Na snímke pohľad na rokovaciu sálu NR SR v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann
Bratislava 4. apríla (TASR) - Národná rada SR súhlasí s Dohodou o komplexnom a posilnenom partnerstve medzi Európskou úniou a Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu a ich členskými štátmi a Arménskou republikou.


"Dohoda predstavuje dlhodobý základ pre ďalšie rozvíjanie vzťahov medzi EÚ a Arménskom, v zmysle zabezpečenia účinnejšej bilaterálnej spolupráce s Arménskom. Cieľom dohody je rozvíjať spoluprácu v hospodárskych, obchodných a politických oblastiach, ako aj vo vybraných sektorových politikách medzi oboma stranami," píše sa v materiáli.

Dohoda obsahuje štandardné politické ustanovenia EÚ týkajúce sa ľudských práv, Medzinárodného trestného súdu, zbraní hromadného ničenia, ručných a ľahkých zbraní a boja proti terorizmu.

"Obsahuje takisto ustanovenia o spolupráci v oblastiach, ako je doprava, energetika, zdravotníctvo, životné prostredie, zmena klímy, dane, vzdelávanie a kultúra, zamestnanosť a sociálne veci, bankovníctvo a poisťovníctvo, priemyselná politika, poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, cestovný ruch, výskum a inovácie, baníctvo," dopĺňajú predkladatelia.

Týka sa aj právnej spolupráce, právneho štátu, boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu, ako aj proti organizovanej trestnej činnosti a korupcii. "Dohoda zároveň zahŕňa dôležitú časť o obchode so zásadnými záväzkami vo viacerých oblastiach obchodnej politiky. Taktiež má za cieľ priblížiť arménske právne predpisy v určitých oblastiach k acquis EÚ," píše sa v materiáli.

Za Slovenskú republiku bola dohoda s výhradou ratifikácie podpísaná stálym predstaviteľom Slovenskej republiky v Bruseli Petrom Javorčíkom, v rámci zasadnutia COREPER II. 22. novembra 2017. Slávnostný podpis dohody v mene EÚ sa uskutočnil v rámci samitu Východného partnerstva 24. novembra 2017 v Bruseli.

Dohoda predstavuje tzv. zmiešanú úniovú zmluvu t. j. medzinárodnú zmluvu, ktorá pokrýva oblasť spoločných právomocí EÚ a jej členských štátov a ktorej zmluvnými stranami sú EÚ, Euratom a ich členské štáty a tretia krajina – v tomto prípade Arménsko. Z hľadiska slovenského zmluvného práva je dohoda medzinárodnou zmluvou prezidentskej povahy.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
M. Poliačik sa ospravedlnil snemovni za rétoriku z posledných dní
<< predchádzajúci článok
Posúvanie brexitu prináša pre EÚ veľa neistoty, tvrdia odborníci