Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. júna 2011

NR SR bude o mandáte pre pôžičku Grécku rokovať koncom júna



Poslanci NR SR budú o splnomocnení pre premiérku Ivetu Radičovú a ministra financií Ivana Mikloša v prípade novej pôžičky Grécku ...



Zdieľať
bez nazvu Predseda Národnej rady SR Richard SulíkFoto: SITA/Marián PeigerBRATISLAVA 16. júna (WEBNOVINY) - Poslanci NR SR budú o splnomocnení pre premiérku Ivetu Radičovú a ministra financií Ivana Mikloša v prípade novej pôžičky Grécku rokovať na schôdzi, ktorej začiatok je naplánovaný na 28. júna. Vo štvrtok to na tlačovej besede uviedol predseda parlamentu Richard Sulík (SaS). Aj keď boli podľa jeho slov úvahy o skoršom rokovaní o tejto otázke, nakoniec parlament bude o pôžičke rokovať až na schôdzi koncom mesiaca, keďže konečné rozhodovanie o pôžičke Grécku bude až 10. júla.


Richard Sulík zároveň potvrdil stanovisko strany k prípadnému vzniku nového eurovalu, či k navýšeniu prostriedkov v prvom eurovale. "Sme proti navýšeniu eurovalu jedna a sme proti vstupu Slovenska do eurovalu dva," vyhlásil Sulík s tým, že tento názor strany je nemenný.

Na rámcoch mandátu pre vládu v prípade rokovaní o pôžičke Grécku sa koaliční partneri dohodli v pondelok. "Ten mandát by mal byť taký, aby nám nezväzoval ruky,“ uviedol v stredu po rokovaní vlády Ivan Mikloš. Čím bude podľa jeho slov mandát konkrétnejší, tým menší manévrovací priestor na rokovaniach vytvorí.


Slovensko bude pri prípadnej novej pôžičke Grécku požadovať splnenie piatich podmienok

Prvou podmienkou je podľa ministra financií Ivana Mikloša účasť súkromného sektora. "Najdôležitejším dôvodom prečo to požadujeme je, aby účet neplatili len daňoví poplatníci, ale aj tí ktorí požičiavali Grécku a zarábali na tom,“ uviedol v stredu po rokovaní vlády Ivan Mikloš.
Druhou požiadavkou bude podľa Mikloša široká politická dohoda gréckych politických strán na plnení záväzkov, a to vrátane opozičných strán. Rovnako bude Slovensko presadzovať privatizáciu štátneho majetku v Grécku, záruky, že nepríde o peniaze v prípade pôžičky, ako aj účasť Medzinárodného menového fondu (MMF). Predstavitelia SaS v stredu informovali, že Grécko podľa nich musí ísť do riadeného bankrotu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
NBS vidí v nenaplnení konsolidácie možné riziká
<< predchádzajúci článok
Vo Viedni zatkli štyroch podozrivých teroristov