Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. februára 2017

Nový prezident Gambie Barrow zrušil štvordňový pracovný týždeň



Prezidenta Gambie Adama Barrow vítajú davy ľudí po príchode na letisko v Banjul, štvrtok, 26. januára 2017.



Zdieľať
Prezidenta Gambie Adama Barrow vítajú davy ľudí po príchode na letisko v Banjul, štvrtok, 26. januára 2017. Foto: TASR/AP
Banjul 3. februára (TASR) - Nový gambijský prezident Adama Barrow zrušil štvordňový pracovný týždeň, ktorý zaviedol jeho predchodca Yahya Jammeh. Barrow vo vyhlásení, z ktorého dnes citovala stanica BBC, spresnil, že zamestnanci verejného sektora budú odteraz musieť pracovať aj polovicu dňa v piatok.


Podľa aktuálnych pravidiel je však pracovný týždeň v Gambii kratší o tri a pol hodiny. Oficiálna pracovná doba je totiž v pondelok až štvrtok od 08.00 do 16.00 h, zatiaľ čo v piatok od 08.00 do 12.30 h, čo činí celkovo 36,5 hodiny. Predtým sa pracovalo v pondelok až štvrtok od 08.00 do 18.00 h, teda 40 hodín týždenne.

Jammeh pred niekoľkými rokmi vyhlásil, že prevažne moslimské obyvateľstvo Gambie by malo využívať piatky na modlitby, spoločenský život a ošetrovanie rastlín. Štvordňový týždeň sa stretával s kritikou, avšak za vlády Jammeha viedlo verejné vyjadrovanie nesúhlasu s oficiálnou politikou k prísnym trestom.

Nové nariadenie prišlo menej než dva týždne po tom, ako Jammeh utiekol po prehraných voľbách do exilu v Rovníkovej Guinei, a týždeň po tom, ako sa Barrow vrátil zo Senegalu a ujal sa moci.

Barrow tiež prisľúbil, že z oficiálneho názvu Gambie odstráni slovo "islamský". Tvrdí totiž, že západoafrická Gambia, ktorej obyvateľstvo tvorí z 90 percent moslimské obyvateľstvo a zvyšok kresťania a vyznávači animizmu, je republikou, a nie "islamskou republikou", ako to zaviedol Jammeh.







Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V dôsledku Trumpovho protiimigračného dekrétu zrušili desaťtisíce víz
<< predchádzajúci článok
Boje v Južnom Sudáne vyhnali z domovov tisíce ľudí