Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. novembra 2016

Nový libanonský prezident sa zúčastnil na oslavách Dňa nezávislosti



Na snímke zľava dezignovaný libanonský premiér Saad Harírí, predseda parlamentu Nabíh Barrí, libanonský prezident Michel Aún a dočasný premiér Tammam Salám sledujú slávnostnú vojenskú prehliadku na počesť 73. výročia ...



Zdieľať
Na snímke zľava dezignovaný libanonský premiér Saad Harírí, predseda parlamentu Nabíh Barrí, libanonský prezident Michel Aún a dočasný premiér Tammam Salám sledujú slávnostnú vojenskú prehliadku na počesť 73. výročia nezávislosti Libanonu od Francúzska v centre Bejrútu v utorok 22. novembra 2016. Foto: TASR/AP
Bejrút 22. novembra (TASR) - Novozvolený libanonský prezident Michel Aún sa dnes v Bejrúte zúčastnil na slávnostnej vojenskej prehliadke - prvom podobnom podujatí za posledné dva roky, ktorým si Libanon pripomenul svoj štátny sviatok - Deň nezávislosti.


Libanon sa stal nezávislým od Francúzska pred 73 rokmi - v roku 1943 - v čase, keď bolo Francúzsko okupované Nemeckom.

Na dnešnej vojenskej prehliadke ulicami Bejrútu defilovali okrem jednotiek libanonských ozbrojených síl aj iné bezpečnostné zložky, ako i vrtuľníky. Organizátori vypustili aj stovky balónov vo farbách libanonskej vlajky.

Libanonský parlament zvolil Aúna za prezidenta v októbri. Libanon nemal riadne zvolenú hlavu štátu od mája 2014, keď na konci svojho funkčného obdobia odstúpil vtedajší prezident Michel Sulajmán. Na 45 zasadaniach parlamentu, ktoré sa odvtedy konali, sa pre nedostatočný počet poslancov v rokovacej sále prezidenta zvoliť nepodarilo.

Mnohí pozorovatelia sa domnievali, že prelom v podobe Aúnovho zvolenia povedie k vytvoreniu novej vlády - do dnešného Dňa nezávislosti. Dezignovaný premiér Saad Harírí však ešte stále zápasí s prekážkami pri formovaní svojho ministerského tímu, poznamenala agentúra AP.

Politický systém v Libanone stanovuje, aby prezident bol členom maronitskej katolíckej cirkvi. Premiér musí byť príslušníkom sunnitskej a predseda parlamentu šiitskej vetvy islamu. V libanonskom parlamente musia mať kresťania a moslimovia paritne po 64 kresiel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Experti na konferencii Judgment Day diskutovali o bezpečnostných hrozb
<< predchádzajúci článok
Europoslanci prijali návrh na vytvorenie európskej obrannej politiky