Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. júla 2013

Nový belgický kráľ odmietol zdvorilostnú demisiu vlády



Belgický premiér Elio Di Rupo absolvoval dnes audienciu u nového kráľa Filipa. Dôvodom bolo formálne predloženie demisie vlády, čo nový monarcha v súlade s tradíciou odmietol.



Zdieľať
Brusel 22. júla (TASR) - Belgický premiér Elio Di Rupo absolvoval dnes audienciu u nového kráľa Filipa. Dôvodom bolo formálne predloženie demisie vlády, čo nový monarcha v súlade s tradíciou odmietol.

Kráľ Filip. Foto: TASR/AP

Zdvorilostná demisia vlády po inaugurácii nového panovníka má symbolizovať úctu a rešpekt vládneho kabinetu voči monarchii.

Nový panovník v prvý deň svojej vlády prijal premiéra v kráľovskom paláci v centre Bruselu, a nie v rodinnom zámku v Laekene, kde sa s politikmi stretával jeho otec, bývalý kráľ Albert II.

Po premiérovi kráľ Filip privítal v paláci všetkých členov federálnej vlády, ktorých pozval na slávnostný obed. Pre panovníka to bola dobrá príležitosť nadviazať prvý kontakt s ministrami ešte pred ich odchodom na letné dovolenky.

Popoludní kráľ pokračoval v audienciách, keď sa stretol so všetkými ministrami regionálnych vlád a privítal aj predsedov regionálnych parlamentov. Okrem toho kráľovský dvor na dnes naplánoval aj prijatie najvyšších predstaviteľov súdnej moci a dvora audítorov.

Belgické médiá veľmi pozorne sledujú, akými ľuďmi sa obklopí nový panovník. Musí si vybrať predovšetkým nového šéfa kráľovského kabinetu, pričom najviac sa v tomto kontexte skloňuje meno Fransa van Daeleho. Kariérny diplomat Van Daele je bývalým šéfom kabinetu predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya a ako diplomat zastupoval Belgicko pri EÚ, OSN a NATO.

Zloženie pracovného tímu, ktorým sa kráľ Filip obklopí, bude zverejnené už v najbližších dňoch, uviedol hovorca kráľovského paláca.

Podľa belgických médií, najväčšou výzvou a "zaťažkávajúcou skúškou" pre kráľa Filipa budú politické rozhovory s predstaviteľmi politických strán po parlamentných voľbách v roku 2014. Voľby môžu podľa niektorých politických pozorovateľov dopadnúť patovou situáciou a vyústením do novej politickej krízy, podobne ako po voľbách v roku 2010.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Lekár v nemocnici zarobí v priemere asi 2000 eur
<< predchádzajúci článok
Dlh SR atakuje hranicu 55 %, vláda hľadá opatrenia na jeho zníženie