Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

25. októbra 2007

Novú Hlinkovu voskovú figurínu inštalovali dnes v Černovej



V expozícii Domu Andreja Hlinku v ružomberskej mestskej časti Černová dnes inštalovali novú voskovú figurínu Andreja Hlinku. Figurína politika a katolíckeho kňaza je v životnej veľkosti, má 1,8 ...



Zdieľať

ČERNOVÁ 25. októbra (WEBNOVINY) - V expozícii Domu Andreja Hlinku v ružomberskej mestskej časti Černová dnes inštalovali novú voskovú figurínu Andreja Hlinku. Figurína politika a katolíckeho kňaza je v životnej veľkosti, má 1,8 metra. Za takmer trištvrte roka ju zhotovili podľa zachovanej Hlinkovej fotografie, uviedol dnes pred novinármi jej autor Marek Dolník z Prievidze. Verejnosti ju predstavia v sobotu počas pietnej spomienky na sté výročie černovskej tragédie.

Ide o figurínu Hlinku, keď mal 43 rokov, teda v čase černovskej tragédie v roku 1907, povedal Dolník. Je to stojaca postava na podklade, Hlinku znázorňuje v čiernej kňazskej reverende, nohaviciach a topánkach. Najnáročnejšie podľa Dolníka bolo pri tvorbe figuríny určenie farby očí u Hlinku. Zaujímavosťou je, že vlasy na hlave Hlinkovej figuríny sú z vlasov dcéry autora sochy – 11-ročnej Kláry Dolníkovej.

V Dome A. Hlinku môžu návštevníci okrem novej figuríny nájsť aj niekoľko ďalších vzácnych a historických exponátov, ktoré približujú činnosť Andreja Hlinku. Pochádzajú zo zbierok Liptovského múzea v Ružomberku i osobných archívov Černovčanov. „Najnovšie v nej pribudlo niekoľko Hlinkových vecí, ako napríklad osobné príbory z ružomberskej fary,“ uviedla dnes pre agentúru SITA sprievodkyňa domu Mária Hattalová. Expozíciu otvorili pri príležitosti 140. výročia narodenia Andreja Hlinku 29. septembra 2004.

Slovenský kňaz, politik a vedúca osobnosť slovenského národného hnutia A. Hlinka sa narodil 27. septembra 1864 v Černovej. Po štúdiách na ružomberskom gymnáziu a neskôr gymnáziu v Levoči sa rozhodol pre kňazstvo. Za kňaza ho vysvätili 19. júna 1889. Je iniciátorom vzniku Ľudovej banky. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie v októbri 1918. Neskôr sa stal členom novovytvorenej Slovenskej národnej rady, zakladal Slovenskú ľudovú stranu.

SITA


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Hlinku vníma verejnosť ako kontroverznú osobu (18. 10. 2007)
 Občianski aktivisti pred NR SR proti zákonu o Hlinkovi (17. 10. 2007)
 Hlinka mal nevyberaný slovník, ale jeho pozitíva prevažujú (16. 10. 2007)
 Belousovová verí, že zákon o Hlinkovi v parlamente prejde (15. 10. 2007)
 Židovská obec odmieta pokusy o glorifikáciu "otca národa" (3. 10. 2007)
 Hlinka by nemal byť Otcom národa, tvrdí Flašíková-Beňová (30. 9. 2007)
 Zákon o A. Hlinkovi nechcú podporiť viacerí koaliční poslanci (30. 9. 2007)



nasledujúci článok >>
Oliver Stone plánuje nakrútiť drámu o vojne vo Vietname
<< predchádzajúci článok
Obnoviť Olympiu pomáhajú aj antickí autori