Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

30. apríla 2014

Novozaložený Hornonitriansky banícky spolok bilancoval



Na snímke členovia spolku pred maľbou, ktorú na stenu klubovne namaľoval bývalý baník Igor Lackovič.



Zdieľať
Na snímke členovia spolku pred maľbou, ktorú na stenu klubovne namaľoval bývalý baník Igor Lackovič. Foto: TASR/Pavol Remiaš
 
Prievidza 30. apríla (TASR) – Plodnú spoluprácu a podporu mesta Prievidza vyzdvihli členovia novozaloženého Hornonitrianskeho baníckeho spolku (HBS) na valnom zhromaždení v utorok večer (29.4.), počas ktorého po prvý raz bilancovali svoju činnosť.


„Náš banícky spolok vznikol ako jeden z posledných, v rámci Združenia baníckych spolkov a cechov na Slovensku. Dovedna ich je 28. Zaregistrovali sme sa síce ešte v roku 2012, ale činnosť sme vlastne začali rozvíjať až v minulom roku,“ informoval predseda výboru Vladimír Tulis. S návrhom založiť HBS prišli podľa neho viacerí bývalí, ale aj súčasní baníci bývalej Bane Cigeľ, so zámerom uchovávať a rozvíjať banícke tradície na hornej Nitre. Napríklad v Prievidzi, ktorá je najväčším živým baníckym mestom na Slovensku, totiž banícky spolok chýbal.

Mesto iniciatívu baníkov podporilo aj preto, že sa rozrástlo najmä vďaka baníckemu priemyslu. Jeden z prvých krokov bolo, že obnovilo Banícky jarmok, ktorý sa bude konať vždy v septembri, pri príležitosti Dňa baníkov. V meste sa našli aj priestory na banícky klub. Sú v ňom rôzne banícke predmety a artefakty. Staré banícke lampy, na stene je umiestnená vyšívaná zástava HBS a hneď vedľa obraz a soška patrónky baníkov - svätej Barbory. Na druhej stene namaľoval výjav z baníckeho prostredia bývalý baník a maliar obrazov s baníckou tematikou Igor Lackovič. V klube už zhromaždili mnoho kníh o histórii baníctva, ktoré si môžu členovia zapožičať.

 


„Spolok má zatiaľ 60 členov, ale predpokladáme, že budú pribúdať. Stretávame sa pravidelne každý posledný utorok v mesiaci. Snažíme sa najmä bývalých baníkov informovať o všetkom, čo je nové v Hornonitrianskych baniach, ako sa darí súčasným baníkom v ťažbe uhlia. Pripravujeme aj odborné prednášky. Naposledy sa členovia oboznámili so zámermi využívať banskú vodu na chov rýb. V tomto roku by sme chceli navštíviť banské múzeum v Kremnici, ale pozrieť sa aj do baníckeho skanzenu v podzemí Bane Cigeľ. Ďalším zámerom je napríklad zmapovať históriu ťažby zlata v Malinovej, kde sa tento drahý kov ťažil od 14. storočia. Chceli by sme zabezpečiť aj zachovanie niektorých starých banských diel, nielen v Malinovej, ale aj v Čavoji, tiež sprístupniť miesta, kde uhoľný sloj vychádza na povrch. Padli návrhy vyhlásiť asi sto rokov starú úpravňu uhlia v Handlovej za technickú pamiatku. Nechceme zabudnúť ani na obete banských nešťastí, budeme si ich pripomínať aj v Prievidzi. Okrem toho chceme propagovať banícky stav a reprezentovať spolok na všetkých verejných podujatiach v meste,“ priblížil aktivity HBS jeho predseda.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SBA: Kladný vplyv na rast ziskovosti bánk mali čisté úrokové výnosy
<< predchádzajúci článok
Čína sa zrejme už tento rok stane najväčšou svetovou ekonomikou