Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. novembra 2015

NOVOTNÁ: Proti extrémizmu treba začať bojovať v mysliach mladých ľudí



Na snímke stály delegát SR pri UNESCO Klára Novotná



Zdieľať
Na snímke stály delegát SR pri UNESCO Klára Novotná Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 25. novembra (TASR) – Keďže vojny začínajú v mysliach ľudí, aj obrana mieru musí byť konštruovaná v mysliach mužov a žien – to sú počiatočné riadky ústavy UNESCO, ktoré študentom v utorok (24.11.) na Univerzite Komenského pripomenula stála delegátka SR pri UNESCO Klára Novotná. Táto skutočnosť nebola podľa nej nikdy taká dôležitá, ako je dnes. "Ako ináč presiahnuť k zdrojom radikalizácie, než bojovať proti extrémizmu tam, kde má svoje korene - vo vedomí mladých ľudí," uviedla veľvyslankyňa na podujatí Milujem UNESCO, ktoré sa v aule univerzity konalo pri príležitosti 70. výročia tejto organizácie.


Veľvyslankyňa študentom pripomenula, že UNESCO vzniklo na troskách druhej svetovej vojny, aby zabránilo opakovaniu tragédií, ktoré boli založené na nedostatku vzájomného poznania, rešpektu či tolerancie. Chcelo byť miestom pre dialóg a interakciu. "Zrodilo sa z presvedčenia, že ľudstvo nájde nové spôsoby, ako budovať mier aj prostredníctvom vzdelávania, kultúry či vedy," podotkla.



Dnes má svet podľa Novotnej ale do činenia s nenávisťou, ktorú poháňa exkluzívne videnie sveta a identita spočívajúca na falošnej interpretácii viery, na nenávisti voči druhým, nevedomosti a intolerancii. "V noci z 13. na 14. novembra bol Paríž zatemnený. Šok a hrôza zavládli v uliciach a 130 nevinných ľudí prišlo o život vo vražedných teroristických atentátoch. Násilný extrémizmus zabíjal tento rok i v Kodani, Ankare, Tunise, Bejrúte, v nebi nad Sinaiom či v Bamaku," uviedla Novotná s tým, že drvivá väčšina obetí boli mladí ľudia vo veku 20 a 30 rokov, ktorých zavraždili tiež mladí 20- až 30-roční ľudia.

S bojom proti extrémizmu treba preto podľa nej začať v mysliach mladých. Novotná zdôrazňuje, že sa musí posilniť vzdelávanie v oblasti ľudských práv, treba vyučovať rozmanitosti kultúr, dejín náboženstva a nenechať deti vyrastať v nevedomosti a predsudkoch. "Iba vtedy, ak budeme spolu komunikovať, stretávať sa, vymieňať si názory a vedomosti, učiť sa o rôznych kultúrach, budeme si schopní cez vzájomné poznanie dôverovať, podporovať sa a rešpektovať jeden druhého," podotkla.

Organizácia je šíriteľom tejto myšlienky, avšak jej súčasťou môže byť každý jednotlivec, pripomína Novotná. "Dnes sa stačí pripojiť na internet a prostredníctvom webovej stránky či sociálnych sietí UNESCO sa môže každý aktívne zapojiť do výmeny názorov a osvojiť si filozofiu organizácie. A myšlienky a hodnoty UNESCO šíriť vo svojom pracovnom i súkromnom prostredí, to je niekedy to najdôležitejšie," zdôraznila. Pôvodná myšlienka zakladateľov UNESCO je teda podľa Novotnej stále živá a snaha o nachádzanie mierových riešení má svoje opodstatnenie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Francúzsko sa postará o desiatky sirôt po teroristických útokoch
<< predchádzajúci článok
Francúzsko bude pokračovať s náletmi voči Islamskému štátu v Sýrii