Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. decembra 2014

Novinári by mali v prípade Rómov dodržiavať viaceré zásady



Novinári, ktorí píšu u Rómoch, by mali dodržiavať viaceré zásady. Desatoro ...



Zdieľať
romovia Združenie Romano kher - Rómsky dom vypracovalo novinárom desatoro, ktoré sa týka spracovania rómskych tém v médiách.BRATISLAVA 27. decembra (WEBNOVINY) - Novinári, ktorí píšu u Rómoch, by mali dodržiavať viaceré zásady. Desatoro novinára píšuceho o rómskej téme spísalo občianske združenie Romano kher - Rómsky dom.


Ako sa píše v Etickom kódexe Slovenského syndikátu novinárov, novinár nesmie podnecovať nenávisť ani diskrimináciu založenú na rase, svetonázore, náboženskom vyznaní, etnickom pôvode, veku, sociálnom postavení, pohlaví či sexuálnej orientácii. Desatoro novinára, ktorý píše o rómskej téme, agentúre SITA poskytla Agnes Horváthová zo združenia Rómsky dom.

Odporúčame:

Väčšina slovenských médií zobrazuje Rómov ako kriminálnikov

Rómovia majú podľa prieskumu lepšie postavenie ako ostatní


Mená Rómov sú často neúplné

Jednou z desiatich zásad je napríklad uvádzanie rómskeho respondenta celým menom a priezviskom. "Najmä v anketách robia niektorí novinári rozdiely medzi Rómami a príslušníkmi majoritnej spoločnosti," poznamenala.

Niektoré televízie v tej istej reportáži uvádzajú celé meno osoby, ktorá je príslušníkom majority, kým Rómov neidentifikujú alebo ich označujú ako osadníkov, občanov osady, Rómov či obyvateľov miestnej kolónie, pričom niekedy zostávajú úplne bez identifikácie. Taktiež treba oslovovať i zainteresovaných Rómov a dávať im priestor na vyjadrenie. V príspevku by mal odznieť tiež názor Róma, ktorého sa daná téma dotýka, napríklad v prípade sociálnych dávok.

Podľa združenia Romano kher býva problémom aj to, že novinári nevyužívajú rozmanitejší zoznam odborníkov a autorít, ktorých pri rómskej téme oslovujú. Nemali by osloviť vždy tých istých respondentov, mali by sa snažiť oslovovať viac odborníkov, najmä z radov Rómov, poznamenala. Ide napríklad o odborníkov z vedeckých inštitúcií, zodpovedných pracovníkov štátnej správy, samospráv či odborníkov z mimovládnych organizácií.

Rómska téma sa dá spracovať aj pozitívne

"Často je totiž jediným citovaným splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák," pripomenula Agnes Horváthová. Venovať sa v príspevkoch treba i integrovaným Rómom a nezameriavať sa len na obyvateľov osád.

Podľa jej slov netreba zabúdať na to, že rómska komunita je rôznorodá a podľa aktuálneho Atlasu rómskych komunít tvorí práve táto integrovaná časť takmer polovicu Rómov na Slovensku. Rómska téma sa dá spracovať aj pozitívne, pripomenula.

Medzi ďalšie zásady patrí nepripisovanie negatívnych činov a javov celej komunite, vyhýbanie sa stereotypom a predsudkom, nepoužívanie účelovo vybraného negatívneho a urážlivého hodnotenia či zbytočné a neprimerané zdôrazňovanie etnicity Rómov.

Zvýšená citlivosť a zodpovednosť

Novinári, ktorí sa téme Rómov venujú, by mali takisto so zvýšenou citlivosťou a zodpovednosťou pristupovať k ľuďom, ktorí nemajú skúsenosti s komunikáciou s médiami a tiež by nemali používať nekorektné titulky, ktoré predávajú tému len preto, že ide o Rómov.

Občianske združenie Romano kher vypracovalo okrem týchto zásad i analýzu, ktorá vychádza z 899 novinárskych príspevkov publikovaných vo vybraných slovenských denníkoch, na vybraných webových portáloch a v hlavných spravodajských reláciách TV Markíza, TV Joj, TA3 a Jednotka RTVS. VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Návštevníci Tihányiovského kaštieľa sa ocitnú v koži hraboša
<< predchádzajúci článok
Pri leteckom útoku v Pakistane údajne zahynulo 23 militantov