November ´89 je jedným z najvýznamnejších míľnikov histórie SR, tvrdí Paška
Za jeden z najvýznamnejších historických míľnikov v novodobej slovenskej histórii považuje predseda Národnej rady (NR) SR Pavol Paška 17. november 1989. "Česko-Slovensko vďaka Nežnej revolúcii ...
BRATISLAVA 14. novembra (WEBNOVINY) - Za jeden z najvýznamnejších historických míľnikov v novodobej slovenskej histórii považuje predseda Národnej rady (NR) SR Pavol Paška 17. november 1989. "Česko-Slovensko vďaka Nežnej revolúcii získalo slobodu a demokraciu. Nemožno však zabúdať, že hlavným symbolom Nežnej revolúcie pre Slovákov nebol Václav Havel, ale Alexander Dubček," uvádza Paška vo svojom vyhlásení k 19. výročiu Novembra 1989. Podľa Pašku to bola práve Dubčekova vízia demokratického štátu so silným sociálnym rozmerom, ktorej naplnenie si želali státisíce ľudí demonštrujúce v novembru 1989 proti komunistickému režimu. Základné posolstvo Novembra ´89 teda podľa šéfa parlamentu obsahuje tri kľúčové hodnoty - demokraciu, slobodu a sociálnu spravodlivosť. "Pred 19 rokmi ľudia snívali svoj sen o demokratickej a solidárnej spoločnosti. Praktickým prejavom tohto sna je demokratický a sociálny štát, ktorý sa stará nielen o občianske, ale aj o sociálne práva svojich obyvateľov," tvrdí šéf parlamentu.
Paška pripomína, že jeden zo snov Novembra ´89 - otvorenie hraníc, sa úplne naplnil vlani, keď sme vstúpili do schengenského priestoru a z našich hraníc zmizli aj závory. Teší ho, že 17. november 2008 so sebou prináša aj ďalší míľnik na ceste k slobode pohybu - zrušenie vízovej povinnosti zo strany USA. "Je to signál, že Slovensko sa vydalo správnou cestou a po 19 rokoch od zmeny režimu je dôveryhodným a uznávaným partnerom nielen pre Európsku úniu, ale aj pre nášho transatlantického partnera," uviedol. Zároveň pripomenul, že budúcoročné, 20. výročie Nežnej revolúcie si pripomenieme už ako členská krajina eurozóny. Prijatie eura považuje za dôstojné zavŕšenie cesty k demokracii, ktorá sa začala 17. novembra 1989. Euro by podľa Pašku mali prijať jednotne všetci obyvatelia Slovenska.
"Odkaz 17. novembra by mal byť stále živý aj vo vzťahu k slovensko-maďarským vzťahom," konštatuje predseda NR SR a podpredseda strany Smer-SD Pavol Paška. Pripomína, že tak Slováci, ako aj Maďari sa v roku 1989 postavili voči totalite a v mene demokracie sa rozhodli pre otvorenú občiansku spoločnosť. Obe strany by preto podľa neho mali v tomto duchu komunikovať a hľadať to, čo nás spája. "V roku 1948 sme nechali boľševikov, aby v mene triednej nenávisti vytvorili totalitný režim. Nedopusťme, aby o 60 rokov neskôr šírili nenávisť iní totalitní fanatici," tvrdí Pavol Paška, podľa ktorého je aj 19. výročie 17. novembra ´89 vhodnou príležitosťou na odmietnutie národnostnej neznášanlivosti a všetkých prejavov fašizmu a extrémizmu.
Agentúru SITA informoval o vyhlásení hovorca predsedu NR SR Jozef Plško.
SITA