Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. júna 2009

Novelu verejného obstarávania iniciovali podľa Fica banky



Zmenu lehoty, počas ktorej môže Úrad pre verejné obstarávanie alebo záujemca o získanie koncesie podať na súd návrh na určenie neplatnosti koncesnej zmluvy, iniciovali podľa predsedu vlády SR Roberta ...



Zdieľať
BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) - Zmenu lehoty, počas ktorej môže Úrad pre verejné obstarávanie alebo záujemca o získanie koncesie podať na súd návrh na určenie neplatnosti koncesnej zmluvy, iniciovali podľa predsedu vlády SR Roberta Fica banky, ktoré majú financovať projekt R1. Ako na piatkovej tlačovej konferencii uviedol premiér, samotné banky oznámili, "že je potrebné ešte urobiť vládnu novelizáciu v zákone o verejnom obstarávaní, aby tam nebola ročná lehota, ktorá ich núti odložiť financovanie tejto diaľnice až o rok, ale že pokiaľ zmeníme tento zákon len v tejto veci a skrátime tú lehotu na 30 dní, tak môžeme uzatvoriť financovanie diaľnice veľmi rýchlo". Predseda vlády to uviedol v reakcii na piatkovú tlačovú konferenciu SDKÚ-DS, na ktorej poslanec Národnej rady SR (NR SR) za SDKÚ-DS Pavol Prokopovič uviedol, že novelizáciou zákona o verejnom obstarávaní sa ide zrejme kryť obrovský škandál, za ktorým môžu stáť mecenáši a sponzori strany Smer. "Chce snáď SDKÚ tvrdiť, že 12 európskych bánk vrátane Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD), ktoré kompletne financujú výstavbu R1, sú mecenáši a sponzori Smeru? To sa SDKÚ už naozaj úplne zbláznila?" uviedol Fico v reakcii na Prokopovičove


Podľa Fica majú takúto hodnotu všetky obvinenia zo strany SDKÚ-DS. "Je to prejav politiky, ktorej cieľom je za každú cenu pošpiniť vládu, ale najmä zastaviť akýkoľvek rozvojový program Slovenskej republiky," povedal Fico. Fico ďalej v reakcii na piatkovú tlačovú konferenciu SDKÚ-DS odmietol, "aby páni, ktorí tunelovali tunel Branisko, a máme na to konkrétne čísla, konkrétne údaje, konkrétne účty vo švajčiarskych bankách, hovorili o čomsi, o čom ani nemajú predstavu, len to dobre znie - škandál". Predseda vlády tiež uviedol, že sa teší na vlastné budúcotýždňové vystúpenie v NR SR. "Budeme hovoriť o praní špinavých peňazí, o tom ako SDKÚ perie špinavé peniaze. A budem veľmi konkrétny. Budem vám ukazovať účty, budem vám ukazovať prevody peňazí a budete vidieť typický model prania špinavých peňazí politickou stranou, ktorá dnes tvrdí, že je demokratická opozícia na Slovensku," povedal Fico.

Novelizáciou zákona o verejnom obstarávaní, ktorú parlament schvaľuje v skrátenom konaní, sa podľa poslanca Národnej rady SR za SDKÚ-DS Pavla Prokopoviča zrejme ide kryť obrovský škandál. "Dnes ešte neviem povedať, aký škandál, nestihli sme si to preštudovať do takej hĺbky," povedal v piatok na tlačovej besede. Ako dodal, novelizáciou zákona sa významne zužuje okruh osôb, ktoré môžu podať akýkoľvek protest proti uzatvorenej koncesnej zmluve. Lehota, počas ktorej môže Úrad pre verejné obstarávanie alebo záujemca o získanie koncesie podať na súd návrh na určenie neplatnosti koncesnej zmluvy, by sa mala novelou zákona o verejnom obstarávaní skrátiť z jedného roka na 30 dní.

Ako poslanec Prokopovič ďalej uviedol, okruh osôb, ktoré môžu podať protest proti uzatvorenej koncesnej zmluve sa obmedzuje výlučne na Úrad pre verejné obstarávanie a na tých, ktorí sú priamo zainteresovaní ako záujemcovia na tendri na koncesnú zmluvu. Podľa jeho slov nemôže proti uzatvorenej zmluve podľa novelizácie zákona o verejnom obstávaní protestovať hociktorá právnická osoba, ba ani právnici, ktorí tomu inak rozumejú ako bežný občan. Lehota jeden mesiac je podľa neho absolútne nepostačujúca. "Na základe tohto máme dôvodné podozrenie, že sa ide robiť kamufláž pre nejaký škandál, ktorý je absolútne nevýhodný pre štát a výhodný pre investorov. Odmietli sme (SDKÚ-DS - pozn. redakcie) preto tvrdenie, že hrozia nejaké národohospodárske škody, vôbec nejde o škody pre národ, vôbec nehrozia škody pre hospodárstvo, ale možno hrozia škody pre investora. Vieme, kto je dnes investor na týchto verejných obstarávaniach. Sú to mecenáši a sponzori Smeru," uviedol ešte v piatok poslanec NR SR. Ako poslanec dodal, celé prijatie tejto novely zákona je motivované tým, že sa ide kryť nejaký "veľký kšeft", ktorý treba rýchlo "zabetónovať", aby sa už nikdy, ako podľa Prokopoviča aj minister Vážny povedal, k tej zmluve už nikto nemohol vracať a aby to už nikto nemohol zvrátiť.

Podľa poslanca NR SR za SDKÚ-DS Ivana Štefanca si vláda touto novelou zákona o verejnom obstarávaní chce pripraviť pôdu pre zmluvy, ktorých dopad na peňaženky občanov je nejasný a ktoré by mali byť nevypovedateľné. "To, že vláda pripravila tento návrh zákona v skrátenom legislatívnom konaní, je najlepším dôkazom toho, že celá príprava PPP projektov bola zlá a nezodpovedná," dodal ešte Ivan Štefanec na piatkovom stretnutí s novinármi.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pakistan vypísal odmenu na hlavu šéfa Talibanu
<< predchádzajúci článok
SMK neustále vracia pomery do 19. storočia, tvrdí Maďarič