Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. júla 2009

Novelou by sa súdnictvo uzavrelo samo do seba, tvrdí Procházka



Destabilizovať pomery v súdnictve by mohla podľa Slovenskej advokátskej komory (SAK) navrhnutá novela zákona o sudcoch, o ktorej má parlament rokovať na septembrovej schôdzi. Pritom len od januára platí ...



Zdieľať
BRATISLAVA 25. júla (WEBNOVINY) - Destabilizovať pomery v súdnictve by mohla podľa Slovenskej advokátskej komory (SAK) navrhnutá novela zákona o sudcoch, o ktorej má parlament rokovať na septembrovej schôdzi. Pritom len od januára platí novela, ktorá posilnila kompetencie ministra spravodlivosti a poslanci už majú na stole ďalší návrh zmien, ktoré by zasa preniesli kompetencie na Súdnu radu, resp. na jej predsedu. "Je to taká kyvadlová legislatíva, v ten istý rok sa zavedie relatívne zásadná zmena, pokiaľ ide o personálne kompetencie a o nejaký krátky čas sa zase tá zmena vykonáva znova, tentoraz opačným smerom," myslí si o novele člen predsedníctva SAK Radoslav Procházka, podľa ktorého sa tak vnáša zásadná nestabilita do vzťahov medzi jednotlivými zložkami štátnej moci, napríklad medzi exekutívou a súdnictvom, ale aj v súdnictve samotnom.


Podľa Procházku by sa prijatím novely súdny stav výraznou mierou "uzavrel do seba, bez možnosti akejkoľvek ingerencie, alebo zásahov zo strany predovšetkým exekutívy". Člen predsedníctva SAK pripúšťa, že na jednej strane je to dobre - princíp sudcovskej samosprávy a Súdna rada ako jej orgán má podľa Procházku svoje veľmi významné opodstatnenie v našom právnom poriadku. Upozorňuje však na spôsob, akým sa tento princíp napĺňa v novele a stupeň uzavretosti súdnictva, ktorý by bol podľa SAK neopodstatnený. "Princíp deľby moci sa nevzťahuje len na zákonodarnú a výkonnú moc, ale platí aj pre moc súdnu a nejaké, hovorí sa tomu odborným žargónom "brzdy a protiváhy" vo vzťahoch tých jednotlivých zložiek štátnej moci fungovať musia," konštatoval Procházka Dodal, že "Tu,..., sa akékoľvek brzdy a protiváhy zo strany iných štátnych zložiek voči súdnictvu významne redukujú v podstate až na úplné minimum a znamenalo by to naozaj takú mieru izolácie, súdneho stavu od zvyšných poschodí štátnej moci, aká sa môže potenciálne ukázať ako nebezpečná".

Procházka je presvedčený, že deklarované posilnenie kompetencií Súdnej rady, ktoré má novela nastoliť, by sa v skutočnosti týkalo najmä predsedu Súdnej rady. "Tým reálnym víťazom prípadného presadenia tejto novely zákona by bol predseda Najvyššieho súdu ako predseda Súdnej rady, pretože by do svojich rúk, do svojho kompetenčného portfólia, získal právomoci, ktoré dávajú veľmi výrazný vplyv v justícii. Vplyv, ktorý podľa názoru komory by nemal patriť jednej osobe, ale mal by byť rozložený napríklad na kolektívny orgán, akým je Súdna rada," vyhlásil Procházka s dôvetkom, že ani to nie je jediné predstaviteľné riešenie.

SAK podľa Procházku považuje svoje stanovisko k návrhu novely o sudcoch za konštruktívno-kritický vstup do širšie diskusie o tejto téme. Začiatkom jesene chce zorganizovať o tejto téme okrúhly stôl, za ktorý plánuje pozvať vedenia Ministerstva spravodlivosti SR, vedenia Najvyššieho súdu SR, členov Súdnej rady SR, poslancov a ďalších odborníkov z oblasti aplikácie práva, ktorí by mohli pomôcť hľadaniu systémového vyváženého riešenia. Komora sa podľa Procházku usiluje o vecné návrhy a riešenia, nejde jej o personálne otázky, ktoré s problematikou môžu súvisieť.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bagdadu sa nepáči, že Američania vyjednávajú s povstalcami
<< predchádzajúci článok
Silné búrky nám už nehrozia, v noci sa začne vyjasňovať