Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

01. júna 2017

Novela zákona o eurofondoch má znížiť byrokraciu a posilniť kontrolu



Možnosti verejnosti kontrolovať prerozdeľovanie eurofondov sa rozšíria. Zníži sa tiež súvisiaca byrokracia. Vyplýva to z novely zákona o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a ...



Zdieľať
Foto: TASR/AP
Bratislava 1. júna (TASR) – Možnosti verejnosti kontrolovať prerozdeľovanie eurofondov sa rozšíria. Zníži sa tiež súvisiaca byrokracia. Vyplýva to z novely zákona o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov, ktorá dnes nadobudla účinnosť.


Novela z dielne Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu (ÚPVII) podrobnejšie upravuje niektoré skutočnosti týkajúce sa čerpania eurofondov, zjednoznačňuje legislatívny text a rieši aj potrebné zmeny vyplývajúce z praxe.

„Zároveň upravuje nástroje na zjednodušenie a zefektívnenie celého procesu implementácie. Medzi tie hlavné patrí návrh systému zjednodušeného vykazovania výdavkov, ako aj úprava dvojkolového procesu schvaľovania projektov. Obidva tieto nástroje majú potenciál priniesť zásadné zníženie administratívnej záťaže tak pre žiadateľov o nenávratný finančný príspevok, ako aj riadiace orgány,“ priblížil vicepremiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Právna úprava zavádza možnosť pre riadiace orgány využívať systém zjednodušeného vykazovania výdavkov, ktorý so sebou prináša zjednodušenie procesu kontroly niektorých typov výdavkov. Ide napríklad o paušálne sumy na nepriame výdavky, ako sú pohonné látky, energie či mobilné služby. Odpadne tak potreba kontroly tohto druhu výdavkov, ktoré budú určené percentuálnou sadzbou z priamych výdavkov projektu.

Vzhľadom na nízke využívanie existujúceho systému dvojkolového procesu schvaľovania projektov novela umožňuje žiadateľom pripraviť v prvom kole zjednodušenú formu projektového zámeru, ktorý bude posudzovaný riadiacim orgánom. Odstráni sa tým vysoká administratívna záťaž spojená s prípravou celej projektovej dokumentácie, ktorá bude od žiadateľa vyžadovaná až v prípade schválenia projektového zámeru z prvého kola.

Novela tiež zohľadňuje pripomienky zástupcov verejnosti vznesené počas pripomienkového konania. Pre všetky riadiace orgány zavádza povinnosť zabezpečiť väčšinové zastúpenie partnerov v monitorovacích výboroch. V každom z nich tak budú mať zástupcovia štátnych orgánov povinnú menšinu, čím sa podľa ÚPVII zvýši transparentnosť a dohľad nad prácou riadiacich orgánov zo strany partnerov a verejnosti.

Druhá z pripomienok zástupcov verejnosti sa týkala povinného zverejňovania údajov o čerpaní eurofondov prostredníctvom IT monitorovacieho systému. Aj v tejto veci im úrad vyšiel v ústrety a zadefinoval možnosť prístupu verejnosti k údajom zhromažďovaným v rámci tohto systému.

Na základe pozmeňujúceho návrhu poslanca Národnej rady SR Ondreja Dostála (SaS) sa budú údaje z Informačného systému pre riadenie, kontrolu a monitorovanie Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka zverejňovať rovnakým spôsobom a v rovnakom rozsahu, ako sa budú zverejňovať údaje z informačného monitorovacieho systému. Táto povinnosť bude platná od 1. januára 2018.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Chorvátski policajti na dôchodku zásobovali Záhreb marihuanou
<< predchádzajúci článok
V Poľsku rokujú zástupcovia agrárnych samospráv regiónu V4