![]() |
02. februára 2006
BRATISLAVA 2. februára (WN/SITA) - Parlament opätovne schválil novelu zákona o elektronických komunikáciách, ktorú vrátil do Národnej rady (NR) SR prezident Ivan Gašparovič. Prezident odporúčal vypustiť článok, ktorým sa novelizuje zákon o Železničnej spoločnosti a.s. Schválením tohto článku totiž poslanci v decembri minulého roka vypustili zo zákona ustanovenie o zachovaní najmenej 51 % účasti štátu na podnikaní Železničnej spoločnosti, a.s. Poslanci si však pripomienku hlavy štátu neosvojili a vetovanú novelu zákona schválili v pôvodnom znení.
Novela zákona o elektronických komunikáciách upravuje podľa návrhov a pripomienok Európskej komisie najmä ustanovenia zákona týkajúce sa právomocí Telekomunikačného úradu SR (TÚ) pri regulácii na úrovni koncových užívateľov, prenositeľnosti čísel a konzultačného mechanizmu. Nová legislatívna úprava zároveň upresňuje proces konania a riešenia sporov. Rieši aj postup pri odvolaní sa voči rozhodnutiam TÚ, keďže v súčasnosti trvá tento proces príliš dlho. Novela zároveň reaguje na pripomienky Európskej komisie týkajúce sa ustanovení o prenájme okruhov, o univerzálnej službe a upravuje povinnosť prístupu a prepojenia podnikov, ktoré nemajú na trhu významný vplyv.
Parlament tiež vzal na vedomie Konvergenčný program Slovenska na roky 2005 až 2010. Dokument prezentuje hlavné ciele a postupy vlády vo fiškálnej oblasti, menovej oblasti a na trhu práce tak, aby smerovali k napĺňaniu Paktu rastu a stability. Cieľom slovenskej vlády je znížiť celkový deficit verejných financií vrátane vplyvu dôchodkovej reformy na úroveň 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2007 a v roku 2010 stlačiť cyklicky upravený deficit na úroveň 0,9 % HDP pri súčasnom zabezpečení dlhodobej udržateľnosti verejných financií z hľadiska vplyvu demografického vývoja. Na trhu práce je zámerom vlády zabezpečiť rast zamestnanosti v strednodobom horizonte na úrovni 1 % až 2 % ročne. Povinnosť ročne predkladať konvergenčný program má každá členská krajina Hospodárskej menovej únie (HMÚ). Povinnosť pre Slovensko vyplynula z jeho členstva v HMÚ od 1. mája minulého roku pri súčasnom udelení výnimky pre prijatie jednotnej meny euro.
FOTO:SITA
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |