Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. októbra 2009

Novela vysokoškolského zákona je zlá, je to kryptozákon, vyhlásil Mečiar



Líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar si myslí, že novela vysokoškolského zákona, ktorú dnes schválil parlament, je zlá ako celok. Normu preto pri hlasovaní nepodporil. Problémom podľa neho nebol iba ...



Zdieľať
BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) - Líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar si myslí, že novela vysokoškolského zákona, ktorú dnes schválil parlament, je zlá ako celok. Normu preto pri hlasovaní nepodporil. Problémom podľa neho nebol iba prenos kompetencií pri začleňovaní vysokých škôl na vládu, ktorý vďaka pozmeňovaciemu návrhu poslanca Martina Fronca z KDH neprešiel, ale aj ďalšie chyby, ktoré norma podľa neho má. Z 15-členného klubu ĽS-HZDS novelu podporila len poslankyňa Zdenka Kramplová.


"Toto je kryptozákon,“ vyhlásil pred novinármi po hlasovaní. Aj napriek tomu, že norma má vytvoriť rovnaké možnosti pre všetky školy pôsobiace na území Slovenskej republiky, nie je to tak. Nepáčia sa mu ani viaceré ustanovenia týkajúce sa kompetencií, ktoré doteraz patrili parlamentu a kabinet si ich chce zobrať na seba. Ako povedal, návrh vládnej novely z dielne ministra školstva Jána Mikolaja nepodporil aj pre mnohé súčasné praktiky v školstve. Dodal, že bol proti nej od začiatku.

Kramplová si myslí, že ak ĽS-HZDS má nejaké problémy so vzťahom k SNS, nemalo by to podľa nej ovplyvňovať hlasovania. „Je to vládny návrh, sporné otázky boli vydiskutované a nevidela som dôvod, aby som návrh nepodporila,“ povedala pre SITA Kramplová. Neočakáva, že by mala pre podporu novely nejaké problémy v strane. „Ja už nemôžem mať žiadne stranícke problémy. Už rok sa nezúčastňujem na rokovaniach poslaneckého klubu, fungujem si podľa vlastného vedomia a svedomia a tak by mali fungovať aj ostatní poslanci,“ dodala poslankyňa.

Minister Mikolaj dnes uspel so štvrtou verziou vysokoškolského zákona. Za návrh hlasovalo 66 zo 128 prítomných poslancov. Väčšina opozičných poslancov sa hlasovania zdržala, exminister Martin Fronc z KDH hlasoval proti novele. O zaradení vysokých škôl bude rozhodovať parlament, nie vláda, ako to chcel Mikolaj. Ten po hlasovaní novinárom povedal, že sa na tom dohodli. „Dohodli sme sa, že v otázkach kompetencií Národnej rady SR a vlády zostáva súčasný stav,“ uviedol. To, že novela prešla aj vďaka trom nezaradeným poslancom, ktorí normu podporili, považuje za neštandardné. „Ale som rád, že pragmatické veci a veci, ktoré teda majú svoju hlavu a pätu a sú potrebné, tak v NR prechádzajú a že politika je na druhej koľaji," dodal.

Mikolajovi prešla až štvrtá verzia vysokoškolského zákona

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Škodlivým faktorom je vystavených čoraz menej zamestnancov
<< predchádzajúci článok
V Ružomberku zrevitalizujú centrum za 1,3 mil. € z eurofondov