Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. mája 2015

Nové strany nebudú mať zjednodušený vstup do parlamentu



Pokračovanie 48. schôdze Národnej rady SR 17. marca 2015 v Bratislave. Na snímke pohľad do rokovacej sály.



Zdieľať
Pokračovanie 48. schôdze Národnej rady SR 17. marca 2015 v Bratislave. Na snímke pohľad do rokovacej sály. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 26. mája (TASR) - Nové strany nebudú mať zjednodušený vstup do parlamentu. Poslanci NR SR dnes nepodporili návrh novely zákona o politických stranách, ktorú predložili poslanci z hnutia OĽaNO.


Nové politické strany mali byť zvýhodnené z hľadiska finančných limitov, čo "malo pomôcť občanom, ktorí sa rozhodnú vstúpiť do boja so starými politickými stranami, a tým zadosťučiniť demokracii a rovnosti šancí, keďže dnes sú tieto politické strany vo výraznej mediálnej a finančnej výhode".

Návrh zákona mal zaviesť dva finančné limity pre vedenie volebnej kampane, pričom rozlišoval medzi starými a novými stranami, teda takými, ktoré majú a ktoré nemajú zastúpenie v parlamente. Staré strany mali mať limit na účely volebnej kampane do NR SR a Európskeho parlamentu na úrovni 100.000 eur (v súčasnosti tri milióny eur), nové politické strany na úrovni milión eur. OĽaNO chcelo rozšíriť aj mediálny priestor venovaný diskusným programom vysielaným RTVS z 10 na 100 hodín.

Novela mala aj takto prinútiť politické strany k zodpovednej politickej práci počas celého volebného obdobia a nespoliehať sa na "ohlupovanie" voličov predvolebnou kampaňou či ich "kupovanie" rozdávaním reklamných predmetov a občerstvenia. Obyčajní chceli zároveň minimalizovať korupčné prostredie vytvorené počas volebnej kampane, keď strany získavajú finančné prostriedky aj neoficiálnou cestou.

V súvislosti s financovaním strán hnutie OĽaNO presadzovalo, aby im viac neplatil štát a fungovali by z členských príspevkov, darov, dedičstva, príjmov z predaja alebo prenájmu hnuteľného či nehnuteľného majetku. "Obyčajný človek odvádzajúci dane štátu nemá záujem podporovať všetky politické strany, keď chýbajú peniaze v štátnom rozpočte v takých kľúčových oblastiach, ako sú školstvo či zdravotníctvo," argumentovali Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zákon o rodinnom podnikaní sa KDH nepodarilo presadiť
<< predchádzajúci článok
Sýrska armáda podnikla letecký útok. Zahynulo vyše 140 islamistov