Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. marca 2017

Nové ceny tepla rapídne zvýšili náklady, tvrdí starostka Karlovej Vsi



Na snímke starosta bratislavskej mestskej časti Karlova Ves Dana Čahojová.



Zdieľať
Na snímke starosta bratislavskej mestskej časti Karlova Ves Dana Čahojová. Foto: TASR - Andrej Galica
Bratislava 10. marca (TASR) – Nové ceny za teplo a teplú vodu spôsobili školským zariadeniam v Karlovej Vsi dramatický nárast nákladov na energie. Uviedla to starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová, ktorá tvrdenie prezentuje konkrétnymi číslami.


"Materské školy v Karlovej Vsi zaplatili oproti roku 2016 na januárových faktúrach celkovo o 1421 eur viac, a to i napriek tomu, že ich priemerná spotreba klesla o 14 percent," uviedla pre TASR. Ďalším príkladom, ktorý je podľa starostky dôsledkom cenového rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pre Bratislavskú teplárenskú a.s. - dodávateľa tepla v Karlovej Vsi, je ZŠ na Majerníkovej ulici. „Mesačná januárová faktúra za teplo sa jej zvýšila o 957 eur, a to aj napriek tomu, že predpokladaná spotreba klesla o viac ako 18 percent," informovala Čahojová.

Starostka sa už na konci januára obrátila listom na premiéra Roberta Fica, v ktorom ho upozornila na riziko vysokých cien za teplo a teplú vodu v Bratislave z dôvodu neprimeraného zvýšenia ceny fixnej zložky. Čahojová poukazovala na to, že na základe cenového rozhodnutia ÚRSO síce Bratislavská teplárenská znížila cenu variabilnej zložky oproti roku 2016 o 25,5 percenta, fixnú však naopak zvýšila o 43,5 percenta.

Hovorkyňa Bratislavskej teplárenskej Jarmila Galandáková priznala, že v dôsledku zvýšeného plánovaného nákupu tepla z externých zdrojov došlo k zmene štruktúry ceny tepla, čo objasnila tým, že náklady na nákup tepla sa zahŕňajú nielen do variabilnej, ale aj do fixnej zložky ceny tepla. "Samotný zvýšený nákup tepla z externých zdrojov súvisí s diverzifikáciou zdrojov a palív, ktorá má zvýšiť bezpečnosť a kvalitu dodávky tepla," vysvetlila.

I napriek týmto zmenám však upozorňuje, že Bratislavská teplárenská má ceny za teplo v porovnaní s rokom 2016 nižšie, a to o 2,1 percenta. "Ak by sme ponechali ceny z roku 2016, vyúčtovacie faktúry pre našich odberateľov za dodané teplo by boli v mesiaci január 2017 vyššie," uviedla. Na rozdiel od starostky tvrdí, že spotreba, i z dôvodu tuhšej zimy, bola v porovnaní s plánovaným odberom vyššia, v priemerne o 33 percent. „Materská škola Kolískova v Karlovej Vsi by pri uplatnení minuloročnej ceny tepla vo faktúrach za január 2017 zaplatila o 1071,81 eura viac, MŠ Majerníkova 11 o 730,06 eura viac, MŠ Borská 4 by mala faktúru vyššiu o 733,46 eura,“ priblížila Galandáková, pričom zdôraznila, že náklady by boli vyššie pre všetky odberné miesta, ktorých zriaďovateľom je mestská časť Karlova Ves, ako i pre bežných obyvateľov Bratislavy.

Hovorkyňa dodávateľa odporučila, aby si spotrebitelia na stránke www.batas.sk sami prepočítali a porovnali náklady za teplo pri tohtoročnej a minuloročnej cene.

Starostka Karlovej Vsi pri cenách za energie poukázala tiež na to, že okrem tepla sa zvýšila aj cena za vodu dodávanú Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou (BVS). “Na jeden objekt v správe Karlovej Vsi predstavuje zvýšenie 50,59 eura. Karlova Ves má takýchto objektov takmer 20," uviedla Čahojová. Hovorca BVS Ján Pálffy v tejto súvislosti pripomenul, že cenovým rozhodnutím z 24. februára 2017 vrátil ÚRSO ceny BVS do výšky platnej v roku 2016. „Keďže došlo k zmene so spätnou platnosťou (od 1.1.2017), budú k pôvodným faktúram vydané opravné doklady," informoval TASR hovorca BVS.






Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Počet obetí požiaru v detskom domove sa zvýšil na najmenej 34
<< predchádzajúci článok
Počas demonštrácie proti odvolaniu prezidentky zomreli dvaja ľudia