Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. júla 2011

Novácke chemické závody sú opäť oficiálne na predaj



Novácke chemické závody (NCHZ) sú opäť oficiálne na predaj. Podľa oznámenia uverejnenom v obchodnom vestníku správca konkurznej podstaty vyhlásil verejné ponukové konanie na predaj podniku tak, ako ...



Zdieľať
novacke chemicke zavody BRATISLAVA 18. júla (WEBNOVINY) - Novácke chemické závody (NCHZ) sú opäť oficiálne na predaj. Podľa oznámenia uverejnenom v obchodnom vestníku správca konkurznej podstaty vyhlásil verejné ponukové konanie na predaj podniku tak, ako predtým avizoval, 12. júla tohto roku. "Každý záujemca o účasť v ponukovom konaní vyjadrí svoj záujem vo forme písomnej prihlášky, ktorú je potrebné spolu s požadovanými prílohami doručiť najneskôr do dňa 11. 8. 2011,“ uvádza sa v oznámení, podľa ktorého chemička vlani dosiahla tržby na úrovni 153 mil. eur a v súčasnosti zamestnáva zhruba 1 500 ľudí.


Správca konkurznej podstaty NCHZ Miroslav Duračinský ešte pred vyhlásením ponukového konania vyhlásil, že predpokladá, že podnik by mohol mať nového majiteľa do konca tohto roka. Správca očakáva, že o novácky závod bude záujem. “Ide o strategický podnik v rámci európskeho priestoru, ktorý si aj napriek konkurzu udržal svojich obchodných partnerov a zostal významným slovenským exportérom,“ uviedol začiatkom júla Duračinský.

Konkurzný súd stanovil takzvané alternatívne predkladanie cenových ponúk pre uchádzačov vo výberovom konaní na predaj NCHZ. V prvej alternatíve súd schválil možnosť predaja podniku so záväzkom jeho ďalšieho prevádzkovania v období piatich rokov, s podmienkou vykonania ekologickej investície vo výške 11 mil. eur a s podmienkou zákazu predaja podniku počas najbližších piatich rokov. Druhá alternatíva umožňuje predaj podniku bez týchto záväzkov. Zároveň však súd stanovil možnosť dorovnávania ponuky. Podľa stanovených kritérií sa bude považovať za výhodnejšiu ponuka so záväzkom pokračovať v prevádzkovaní podniku. V prípade, že ponúkne vyššiu sumu uchádzač, ktorý tento záväzok nemá, môže jeho ponuku dorovnať predkladateľ najvýhodnejšej ponuky so záväzkom prevádzkovať podnik.

Novácke závody sa predávajú ako celok

Minimálna cena podľa Duračinského za chemický podnik je vo výške 2 mil. eur. “Pod túto cenu nemožno ísť,“ zdôraznil Duračinský, ktorý v súčasnosti nevedel odhadnúť, koľko záujemcov by sa do tendra mohlo prihlásiť. “Ešte sme však ani nezačali a už prvá reakcia zo zahraničia prišla,“ priblížil Duračinský. Záväzné ponuky budú môcť investori podávať do 29. novembra tohto roka.

Ak by sa druhé kolo tendra predaja nováckeho podniku skončilo neúspešne, mohlo by to podľa súčasného šéfa NCHZ Ondreja Macka ohroziť budúcnosť celého podniku. “Ak by nedošlo k predaju podniku strategickému investorovi, tak jednoducho tá spoločnosť bude mať ďalší rok problémy z hľadiska financovania,“ konštatoval Macko.

Prvé kolo tendra predaja NCHZ spochybnil Fond národného majetku SR, ktorý je jedným z najväčších veriteľov. Jediným záujemcom o kúpu nováckej chemičky v prvom kole bola spoločnosť M-Energo, podnikateľa Miroslava Remetu. Tá ponúkla za NCHZ 2 mil. eur. Veritelia rozhodli o pokračovaní prevádzky v NCHZ do konca januára tohto roka. Rozhodnutie veriteľov pokračovať v prevádzke následne odobril aj Okresný súd v Trenčíne, následne sa veritelia dohodli na podmienkach nového predaja.

Akciová spoločnosť Novácke chemické závody je dodávateľom chemických surovín pre široké spektrum priemyselných odvetví. Produkciu chemických výrobkov zabezpečujú výrobné prevádzky troch závodov. Hlavným predmetom podnikania spoločnosti je výroba a predaj výrobkov na báze výroby a spracovania chlóru, produkcie karbidu vápnika a technických plynov, výroby polyvinylchloridu (PVC) a produktov jeho spracovania. Spoločnosť exportuje svoje výrobky do viac ako 50 krajín celého sveta.

Novácka chemička sa dostala do problémov po tom, ako Európska komisia vlani rozhodla, že NCHZ, ako aj ich bývalá materská spoločnosť 1. garantovaná, budú musieť zaplatiť za kartelové dohody s ďalšími európskymi chemickými spoločnosťami pokutu 19,6 mil. eur. Podľa komisie totiž v rokoch 2004 a 2007 stanovili ceny a rozdelili si trhy s práškovým acetylidom vápenatým, granulovaným acetylidom vápenatým a granulovaným horčíkom vo veľkej časti Európskeho hospodárskeho priestoru. Novácka firma podala po udelení pokuty návrh na konkurz, čomu súd vyhovel.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Euro kleslo voči doláru, franku aj jenu
<< predchádzajúci článok
Volksbank Slovensko s polročným ziskom 4,24 mil. eur