Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. mája 2012

Nová tajná služba sa bude volať Vojenské spravodajstvo



Namiesto dvoch vojenských tajných služieb bude mať Slovensko zrejme len jednu. Ministerstvo obrany pripravilo novelu zákona o Vojenskom spravodajstve, podľa ktorej sa od 1. januára 2013 ...



Zdieľať
lupa BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) - Namiesto dvoch vojenských tajných služieb bude mať Slovensko zrejme len jednu.


Ministerstvo obrany pripravilo novelu zákona o Vojenskom spravodajstve, podľa ktorej sa od 1. januára 2013 Vojenské obranné spravodajstvo (VOS) a Vojenská spravodajská služba (VSS) zlúčia do jednej, volať sa bude Vojenské spravodajstvo. Novela je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Nové znenie zákona vytvára predovšetkým legislatívno-technický rámec na zjednotenie dvoch organizačných zložiek do jednej. Komplexné zmeny vo fungovaní služby má priniesť nový návrh zákona o tajných službách.

Ten podľa autorov predkladacej správy prinesie efektívnejšiu kontrolu spravodajským služieb s cieľom prechádzať únikom utajovaných materiálov a zabezpečiť rast dôveryhodnosti tajných služieb. Zmeny vo fungovaní bezpečnostných zložiek vychádzajú zo schváleného programového vyhlásenia vlády Roberta Fica.

V súčasnosti sa VSS zameriava na rozviednu činnosť s cieľom získavať informácie zo zahraničia, úlohou VOS je zasa eliminovať činnosť zahraničných služieb na území Slovenska. Po novom bude rozviedka aj kontrarozviedka podliehať jednému riaditeľovi, podobne, ako je to pri Slovenskej informačnej službe (SIS).

Ministerstvo v dôvodovej správe uvádza, že súčasné právne predpisy doslovne nevymedzujú pôsobnosť alebo rozdelenie kompetencií VOS a VSS a túto úpravu obsahuje Štatút Vojenského spravodajstva.

Práve úniky spravodajských materiálov poznačili kampaň pred marcovými parlamentnými voľbami. V novembri 2011 z VOS unikli prepisy rozhovorov novinárov z denníka Pravda s Robertom Kaliňákom (Smer-SD). Za túto kauzu napokon Ľubomír Galko zaplatil núteným odchodom z kresla ministra obrany.

V decembri vypukla kauza Gorila, keď sa na verejnosť dostali údajné dokumenty SIS, podľa ktorých skupina Penta uplácala štátnych úradníkov, aby mohla ovplyvňovať proces privatizácie štátneho majetku.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Deti by mali pred obrazovkami tráviť len obmedzený čas
<< predchádzajúci článok
Deň po šokujúcom útoku si Jemen pripomenul zjednotenie