Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Nová metóda operácie kŕčových žíl prináša pacientom výborné výsledky



Kŕčové žily sú mimoriadne rozšíreným civilizačným ochorením, ktorým trpí 40% až 60% žien a 20% až 30% mužov. Kŕčové žily sa objavujú v prípade, keď chlopne v žilách nepracujú správne. ...



Zdieľať
Foto:
Bratislava 8. marca (OTS) - Kŕčové žily sú mimoriadne rozšíreným civilizačným ochorením, ktorým trpí 40% až 60% žien a 20% až 30% mužov. Kŕčové žily sa objavujú v prípade, keď chlopne v žilách nepracujú správne. Krv v žilách sa preto hromadí a zvyšuje sa v nich tlak. Žily strácajú svoju pružnosť, naťahujú sa, rozširujú a vystupujú na povrch. Ak sa prvé príznaky tohto ochorenia včas neliečia, dochádza k jeho rozvoju, objavuje sa pocit takzvaných „ťažkých nôh“, pocit únavy, opuchy, či bolesti dolných končatín. V pokročilej fáze ochorenia vznikajú poruchy prekrvenia kože na predkolení a dochádza k tvorbe vredov predkolenia, ktoré predstavujú veľmi nepríjemnú a ťažko zvládnuteľnú komplikáciu. Pri klasickej operácii sa používajú štandardné chirurgické nástroje. Kŕčové žily sa odstraňujú pomocou nožov, teda takzvaných stripperov. Musia sa robiť chirurgické operačné rany, cez ktoré sa kŕčové žily odstraňujú.

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

V prípade, ak sa naši poistenci s kŕčovými žilami rozhodnú podrobiť operačnému zákroku, ktorý odstráni kŕčové žily na dolných končatinách, majú v súčasnosti možnosť si vybrať okrem klasickej chirurgickej metódy aj metódu s použitím medicínskeho prístroja generujúceho rádiofrekvenčnú energiu,“ povedal Peter Sloboda, riaditeľ odboru nákupu ambulantnej starostlivosti Union zdravotnej poisťovne. Ako doplnil, princípom rádiofrekvenčnej ablácie, ktorá je revolučným a moderným výkonom pre liečbu kŕčových žíl dolných končatín, je aplikácia vysokej teploty priamo vo vnútri skrytej žily. Do chorej žily sa pod ultrazvukovou kontrolou cez malý vpich v koži zavedie katéter, ktorý je spojený s generátorom produkujúcim rádiofrekvenčnú energiu. Dávkovanie je veľmi presné, rádiofrekvenčná energia zahrieva žilovú stenu na 120 stupňov a tým chorú žilu zvnútra poškodí tak, že sa žila okamžite uzatvára. „Výhodou tejto metódy sú výborné estetické výsledky, vysoký pooperačný komfort, rýchly návrat k bežným aktivitám, minimalizácia rizika infekcie, skrátenie doby nevyhnutného nosenia elastickej kompresie dolných končatín a skrátenie doby práceneschopnosti. Aj preto sme túto metódu zazmluvnili vo všetkých zariadeniach jednodňovej zdravotnej starostlivosti s príslušnou odbornosťou a vybavením“, doplnil Peter Sloboda.

Jednoznačné výhody tohto miniinvazívneho výkonu sú:
• vykonávanie v lokálnej anestézii,
• menší výskyt krvných výronov,
• minimálne množstvo pooperačných jaziev,
• zníženie bolestivosti po výkone,
• pacient môže chodiť hneď po skončení zákroku,
• krátka doba rekonvalescencie a
• absencia bolestivého rezu v slabine.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nebojte sa neperlivej
<< predchádzajúci článok
India bude mať v prenájme od Ruska ďalšiu jadrovú ponorku