Inak ako obrovským historickým úspechom celej krajiny a všetkých jej obyvateľov sa zavedenie spoločnej európskej meny na Slovensku od 1. januára tohto roka nazvať nedá. Uviedol v súvislosti so ...
BRATISLAVA 1. januára (WEBNOVINY) - Inak ako obrovským historickým úspechom celej krajiny a všetkých jej obyvateľov sa zavedenie spoločnej európskej meny na Slovensku od 1. januára tohto roka nazvať nedá. Uviedol v súvislosti so vstupom Slovenska do eurozóny guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko. Slovensko podľa jeho slov prešlo mimoriadne zložitou cestou plnenia ťažkých kritérií. Táto cesta však bola korunovaná úspechom. "Nie je to len zásluha centrálnej banky, vlády a európskych inštitúcií, je to predovšetkým úspech a zásluha tisícok ľudí, ktorí plnili úlohy spojené s prípravou na zavedenie eura v desiatkach inštitúcií, verejných aj súkromných," konštatoval Šramko.
Podľa informácií zverejnených centrálnou bankou je proces zavedenia eura historický krok, ktorý zavŕši sériu integračných míľnikov. Zavedenie eura vníma NBS ako obrovskú príležitosť. "Súčasná finančná kríza jasne ukazuje dôležitosť stabilnej kotvy pre malé a otvorené ekonomiky, ktoré môžu byť z času na čas vystavené vážnym turbulenciám na finančných trhoch," dopĺňa guvernér. Euro tak môže byť pre Slovensko pevným základom, na ktorom budeme môcť v budúcnosti stavať. Podľa Šramka SR vstupuje do spoločnosti vybraných krajín so stabilným ekonomickým prostredím a silnou spoločnou menou. "Na euro je teda potrebné pozerať nie ako na samoúčelný cieľ, ale ako na prostriedok, ktorý nám môže priniesť viac investícií, viac medzinárodného obchodu a v konečnom dôsledku rýchlejšie zvyšovanie životnej úrovne," dopĺňa.
S eurom sa však od prvého januára menia aj povinnosti Slovenska vo vnútri Európskej únie. NBS už bude spoluzodpovedať za jednotnú menu a menovú politiku v eurozóne. "Už nebude možné sústrediť sa výlučne na vývoj na Slovensku, ale cez nástroj menovej politiky budeme zodpovední aj za dianie v ostatných krajinách eurozóny," priblížil Šramko. Podľa jeho slov však na druhej strane, strata nezávislej menovej politiky kladie väčšie nároky na iné oblasti hospodárskej politiky. Zodpovedná fiškálna politika a štrukturálne politiky zabezpečujúce konkurencieschopnosť ekonomiky a pružnosť trhu práce musia zostať medzi najdôležitejšími prioritami. "Je dôležité si uvedomiť, že je to v našich rukách. Ak budeme postupovať zodpovedne, euro nám pomôže ľahšie prekonať súčasné, krízou poznačené, obdobie. Som presvedčený, že túto šancu Slovensko využije a jednotná mena sa stane symbolom stability a prosperity," uvádza guvernér.
Zavŕšenie procesu zavedenia eura na Slovensku víta podľa NBS aj Európska centrálna banka. "Som si istý, že o niekoľko týždňov alebo mesiacov budem môcť vysloviť konštatovanie, že Slováci euro prijali za svoje - podobne, ako to predo mnou urobili moji partneri v 15 krajinách Európskej únie, ktoré dnes spoločnú menu s úspechom používajú," uzatvára guvernér.
SITA