Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

15. apríla 2019

Nová dráma/New Drama v znamení environmentalistiky a ekológie



Na celoslovenskom divadelnom festivale sa predstaví a o ceny zabojuje 10 inscenácií súčasnej slovenskej a svetovej drámy. Festival Nová dráma/New Drama 2019 sa bude konať v dňoch 4. - 9. ...



Zdieľať
Foto: Nová Dráma
 
Bratislava 15. apríla (OTS) - Na celoslovenskom divadelnom festivale sa predstaví a o ceny zabojuje 10 inscenácií súčasnej slovenskej a svetovej drámy. Festival Nová dráma/New Drama 2019 sa bude konať v dňoch 4. – 9. mája 2019 v bratislavských divadlách. Leitmotívom festivalu je vzťah divadla a drámy k ekológií a environmentalistike.


Dramaturgická rada festivalu Nová dráma/New Drama 2019 v zložení Zuzana Uličianska, Martina Borodovčáková, Alžbeta Vakulová, Miron Pukan a Lukáš Kopas vybrala do hlavného programu 10 súťažných inscenácií a jednu inscenáciu do nesúťažnej sekcie Nájdená budúcnosť. Hlavný program aj tento rok doplnia prezentácie nových kníh Divadelného ústavu týkajúce sa gréckej a rumunskej drámy, inscenované čítanie finálových textov súťaže Dráma 2018 – Trojboj, ale i medzinárodná konferencia zameraná na ekologické a environmentálne problémy v divadle, či predstavenie nového projektu Divadelného ústavu GREEN DRAMA. Patrónkou bude rumunská režisérka a dramatička Gianina Cărbunariu, ktorá povedie masterclass. Sekcia Focus 2019 bude zameraná na grécke divadlo a drámu.

Medzinárodná konferencia Ekologické otázky a environmentálne problémy v divadle a performancii predstaví podoby možných umeleckých odpovedí na problémy týkajúce sa životného prostredia. Zameria sa na otázky použitia materiálov, technológií a princípov v divadle, ale aj na vzťah človeka k jeho okoliu. Konferencie sa zúčastnia poprední teoretici a praktici v odbore, medzi inými Carl Lavery, profesor na University of Glasgow a autor viacerých kníh o divadle a ekológii; Chantal Bilodeau, autorka dramatických hier s environmentálnou tematikou, umelecká vedúca organizácie The Arctic Cycle a iniciátorka projektu Climate Change Theatre Project; Zoe Svendsen pôsobiaca na londýnskej Cambridge University a zároveň vedúca umeleckej organizácie Metis Arts; Krõõt Juurak a Alex Bailey z rakúskej performatívnej skupiny Performances for Pets. Konferenciu otvorí slovenský ochranár a vedec Mikuláš Huba. Na tému konferencie bude nadväzovať projekt GREEN DRAMA, v rámci ktorého predstavíme nové dramatické texty slovenských dramatikov a dramatičiek, ktoré aktuálne vznikajú a zameriavajú sa práve na ekologické a environmentálne otázky.

Festival bude opäť pokračovať v prezentácií zahraničného divadla. Sekcia Focus 2019 bude patriť gréckemu divadlu a dráme. 9. mája sa festivalovému publiku na Malej scéne STU predstaví ODC Ensemble s interaktívnou performanciou REVOLT ATHENΣ v réžií Elli Papakonstantinu. Ocenená hra je jedinečným sprievodcom po Aténach, v ktorej sú komunity aktivistov predstavované v širších historických súvislostiach a prepojené s postavami gréckej mytológie. V rámci sekcie prebehne Theory Event na tému Grécke divadlo v rokoch krízy (2009 – 2019), ktorý povedie grécky teatrológ Savas Patsalidis. Vďaka publikácií Divadelného ústavu predstavíme takisto tvorbu troch súčasných gréckych dramatikov – Dimitrisa Dimitriadisa, Jannisa Mavritsakisa a Ninu Rapi.

Patrónkou jubilejného ročníka bude rumunská režisérka a dramatička Gianina Cărbunariu, ktorá povedie masterclass, a zároveň uvedieme do umeleckého života nový zborník jej hier, ktorý vychádza v Divadelnom ústave. Cărbunariu v súčasnosti pôsobí ako riaditeľka rumunského divadla pre mládež Teatrul Tineretului a od roku 2004 pôsobí na rumunskej nezávislej scéne v rámci združenia dramAcum, Piese Refractare (Vzdorovité hry). Spolupracuje aj so štátnymi divadlami, napr. s Teatrul National Radu Stanca v Sibiu, Teatrul Mic či Teatrul Odeon v Bukurešti. Jej hry Kebab, Stop the Tempo a Michaela, tigrica z nášho mesta boli preložené a inscenované režisérmi v Európe, USA, Kanade, Japonsku.

Počas festivalu sa tradične uskutoční aj Trojboj – finále súťaže pôvodných dramatických textov Dráma 2018. Na divákov opäť čaká ochutnávka tej najnovšej drámy a náznakov jej javiskového spracovania v podobe inscenovaného čítania pod režijnou taktovkou Jána Tomandla.

Informácie o vstupenkách
Predajné miesta sú v pokladniciach a v predajných systémoch jednotlivých divadiel, kde sa predstavenia odohrajú: Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava, Slovenské národné divadlo, Štúdio 12, Malá scéna STU a Divadlo ASTORKA Korzo ´90. Vstupenky na predstavenia v A4 – priestore súčasnej kultúry, v Búdke 22, v Divadle GUnaGU a Na seči č. 1 si môžete rezervovať cez www.novadrama.sk. Vstup na akcie sprievodného programu je zadarmo – vrátane konferencie.

Sledujte nás aj na: www.facebook.com/NovaDramaFestival alebo www.instagram.com/nova_drama

Ďakujeme všetkým parterom a mediálnym partnerom festivalu!
Partneri Foto: Nová Dráma
 

Usporiadateľmi festivalu sú Divadelný ústav, Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko.
Divadelný ústav je štátnou príspevkovou organizáciou zriadenou Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky.
Záštitu nad festivalom prevzal primátor hlavného mesta SR Bratislavy Matúš Vallo.
Vizuálny koncept festivalu pripravil Martin Mistrík – Zelená lúka.

 
Inscenácie nominované do hlavného programu 15. ročníka festivalu Nová dráma/New Drama (zoradené abecedne podľa názvu inscenácie):
Martin Pollack: Americký cisár
(réžia: Iveta Ditte Jurčová)
Štúdio 12, Bratislava a Divadlo Pôtoň, Bátovce

Petra Fornayová a kol.: Koniec Koniec
(koncept a réžia: Petra Fornayová)

Kolektív autoriek: Ľúbim ťa a dávaj si pozor
(réžia: Veronika Malgot a Lýdia Ondrušová)
Divadlo NUDE, Bratislava

Umberto Eco – Peter Brajerčík: Moral insanity
(réžia: Júlia Rázusová)
Prešovské národné divadlo

Miroslav Dacho – Ján Luterán: Náš človek
(réžia: Ján Luterán)
Divadlo ASTORKA Korzo ´90, Bratislava

Voľne na motívy próz Josepha Rotha: Projekt 1918
(réžia: Michal Vajdička)
Činohra Slovenského národného divadla, Bratislava

Arkadij a Boris Strugackij – Ondrej Spišák: Stalker
(réžia: Ondrej Spišák)
Teatro Tatro, Nitra

Lucy Prebble: Vedľajšie účinky
(réžia: Michael Vyskočáni)
Mestské divadlo Žilina

Viliam Klimáček: Vodka a chróm (sestričky, pacienti, doktori a disidenti)
(réžia: Viliam Klimáček)
GUnaGU, Bratislava

Joël Pommerat: Znovuzjednotenie Kóreí
(réžia: Júlia Rázusová)
Štátne divadlo Košice

Inscenácia nominovaná do nesúťažného programu Nájdená budúcnosť 15. ročníka festivalu Nová dráma/New Drama:
Søren Aabye Kierkegaard – Mário Drgoňa – Rebeka Mehlyová: Søren Kierkegaard
(réžia: Silviu Debu)
Štúdio 12, Bratislava


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Do súťaže Dráma 2018 prihlásili 34 textov (11. 2. 2019)
 Uzávierka súťaže Dráma 2018 je 31. januára (30. 11. 2018)
 Festival Nová dráma/New Drama 2018 pozná svojich víťazov (21. 5. 2018)
 Patrónom 14.ročníka festivalu Nová dráma je dramatik Schimmelpfennig (2. 5. 2018)
 Ceny festivalu Nová dráma/New Drama 2017 sú rozdané (14. 5. 2017)
 Festival Nová dráma štartuje v Bratislave (9. 5. 2017)
 Nová dráma pohltí divákov (5. 5. 2017)
 Grand Prix festivalu Nová dráma/New Drama 2016 získalo Divadlo SkRAT (14. 5. 2016)



nasledujúci článok >>
V grantovom programe Poklady Slovenska sa začalo online hlasovanie
<< predchádzajúci článok
Ekotopfilm - Envirofilm chce meniť vzťah k životnému prostrediu