Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. apríla 2006

Nová dočasná vláda v Nepále uzavrie prímerie s maoistami



Nová dočasná vláda v Nepále vyhlási prímerie s maoistickými povstalcami, ktorí už desaťročie bojujú za zvrhnutie monarchie a nastolenie komunizmu. Líder opozičnej Komunistickej strany ...



Zdieľať

KÁTHMANDU 25. apríla (WN/SITA/AFP/AP) - Nová dočasná vláda v Nepále vyhlási prímerie s maoistickými povstalcami, ktorí už desaťročie bojujú za zvrhnutie monarchie a nastolenie komunizmu. Líder opozičnej Komunistickej strany Nepálu Madhav Kumar Nepal zároveň vyhlásil, že od maoistov tiež očakáva zastavenie boja a aktívnu a konštruktívnu účasť na budovaní mieru a demokracie. "Chceme, aby aj maoisti vyhlásili prímerie," povedal Nepal, ktorý stojí na čele jednej zo siedmich opozičných strán, ktoré by mali sformovať novú vládu. Predstavitelia aliancie siedmich politických strán podľa Nepala už rokujú s povstalcami o ich vstupe na aktívnu politickú scénu. Nová vláda tiež plánuje zriadiť komisiu na vyšetrenie porušovania ľudských práv v krajine zo strany bezpečnostných síl ako aj rebelov. "Tí, ktorí porušovali ľudské práva, budú spravodlivo potrestaní," zdôraznil Nepal.

Nepálsky kráľ Gjanéndra v piatok oznámil, že výkonnú moc v krajine odovzdá ľudu. Týmto krokom sa snažil ukončiť dvojtýždňové masové demonštrácie v krajine. Zároveň požiadal alianciu siedmich politických strán, aby odporučili svojho kandidáta na post premiéra a sformovali vládu. V pondelok kráľ obnovil aj činnosť dolnej snemovne parlamentu, ktorý rozpustil v roku 2002. Obnovenie činnosti parlamentu, ktorý by mal začať fungovať od piatku, bolo kľúčovou požiadavkou opozičných strán, ktoré viedli prodemokratické protesty. Dolná snemovňa parlamentu je podľa ústavy skutočne zvolenou mocou v krajine. Význam hornej snemovne je skôr symbolický.

Kráľ Gjanéndra sa ujal absolútnej moci pred 14 mesiacmi, keď odvolal koaličnú vládu premiéra Šéra Bahádura Deubu. Vyhlásil výnimočný stav, zaviedol cenzúru a zakázal akúkoľvek kritiku kráľa, vlády a bezpečnostných síl. Zdôvodnil to neschopnosťou vlády poradiť si s maoistickými povstalcami. Ich násilné akcie si od roku 1996 vyžiadali 13 000 životov.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Informácie pre voličov aj na stránke www.volby.osobnosti.sk
<< predchádzajúci článok
Mrazivé teploty na Kamčatke ohrozujú obete zemetrasenia