11. júla 2016
Ilustračné foto Foto: TASR/APViedeň 11. júla (TASR) - Európa stojí pred novou bankovou krízou. V dnešnom vydaní o nej píše rakúsky denník Die Presse a pýta sa, či bude na záchranu bánk stačiť 150 miliárd eur. Peniaze by mali ísť z odvodov daňových poplatníkov.
Nová kríza by mala "
vyšlahnúť" v Taliansku. V nedeľu (10.7.) uverejnil denník Die Welt rozhovor s hlavným ekonómom Deutsche Bank Davidom Folkertsom-Landauom. Zmienil sa o záchrannom programe pre európske banky. „
150 miliardami eur sa dajú európske banky rekapitalizovať," povedal manažér. Vo štvrtok (7.7.) nadiktoval Lorenzo Bini Smaghi, šéf dozornej rady francúzskej banky Société Générale, agentúre Bloomberg: „
Celý bankový systém je pod tlakom. Otestovali sme pravidlá, ktoré by zrejme mohli napomáhať kríze.“
Prvé narážky na bankovú smernicu EÚ urobil Smaghi. Bola dokončená len pred rokom a predvída, že v prípade najhoršieho scenára zo zlých nepôjde o peniaze daňových poplatníkov, ale o prostriedky veriteľov a investorov.
Konkrétne ide o neduživé talianske banky. Najstaršia z nich Monte dei Paschi di Siena stojí fakticky pred kolapsom. Až 40 % jej objemu úverov je nedobytných. Vláda premiéra Mattea Renziho sa usiluje o poskytnutie štátnej pomoci. Preto aj na poslednom summite EÚ došlo k ostrému sporu medzi Renzim a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Kancelárka vyhlásila, že sa pravidlá nedajú meniť každé dva roky. Renzi však tvrdo nástojil na tom, že sa nebude pozerať na smernicu a prekročí pravidlá EÚ. Uchopí peniaze daňových poplatníkov.
Deutsche Bank má Renzi na svojej strane. To by nemalo nikoho prekvapiť. Taliansky bankový sektor poskytol úvery za 360 miliárd eur, z nich je asi 18 % nedobytných. Ak skrachujú talianske banky, mohla by sa vyvolať reťazová reakcia. Podľa Banky pre medzinárodné platby (BIS) je v talianskych bankách asi 550 miliárd eur, ktoré patria iným finančným ústavom z celého sveta. Samotné francúzske banky poskytli Talianom 250 miliárd a nemecké takmer 90 miliárd eur.
Nemožno sa preto čudovať, že francúzske a nemecké ústavy denne upozorňujú, že treba uchrániť malých akcionárov a bude lepšie radšej siahnuť do priehradky s peniazmi od daňovníkov. Deutsche Bank by sa musela v prípade bankového krachu v Taliansku obávať o viac ako 13 miliárd eur. Na porovnanie, krach gréckych bánk ju stál menej ako 500 miliónov eur. Problém Talianska je preto pre ňu takmer 30-násobne väčší, než bol grécky.
A pre francúzsky bankový sektor sa môže situácia vyvinúť ešte dramatickejšie. Preto Smaghi žiada záchranu pre talianske banky. „
Pravidlá (EÚ) musíme zmeniť,“ povedal.
To, že hlasovanie o brexite vyvolalo novú bankovú krízu, je zrejme mimoriadne hlúpe tvrdenie. Hlasovanie iba odkrylo dovtedy skryté problémy – medzi nimi predaj nezdravých úverov banky v kríze Monte dei Paschi di Siena.
Napokon v posledných dvoch týždňoch sa dostali bankové tituly pod enormný tlak. Samotné akcie Deutsche Bank počas nich stratili 25 % z hodnoty, Société Générale 23 % a akcie UniCreditu od 23. júna stratili takmer 30 % hodnoty. Celkom priaznivo vyznieva po hlasovaní o brexite 13-% strata akcií rakúskej Erste Bank.
Problémy talianskych bánk sú už dlho známe. Bankový stresový test v októbri 2014 odhalil, že deväť ústavov jeho kritériám nevyhovelo. Žiadna iná krajina nemala taký biedny výsledok. Poučenia sa z toho však nevyvodili.
Renzimu nezostáva veľa času. V októbri sa v Taliansku uskutoční referendum o zmene ústavy. Ak sa dovtedy neuskutoční záchrana bánk, bude zrejme druhým mužom, ktorý sa bude musieť v Ríme rozlúčiť s premiérskou funkciou.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR