Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

30. mája 2017

Nočné pomočovanie trápi i deti, oddialenie problému poznačí psychiku



Ak sa dieťa v noci pocikáva i po piatom roku života, treba navštíviť lekára. U takto starých detí to nie je bežný jav, upozornila Andrea Černianska, nefrologička z detskej ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 
Bratislava 30. mája (TASR) - Ak sa dieťa v noci pocikáva i po piatom roku života, treba navštíviť lekára. U takto starých detí to nie je bežný jav, upozornila Andrea Černianska, nefrologička z detskej fakultnej nemocnice na bratislavských Kramároch.


Môže to mať vplyv na ich sebavedomie, výsledky v škole či zaradenie sa do spoločnosti. Poukazuje na to dnešný Svetový deň nočného pomočovania. Jeho symbolom je žltá stužka.

V noci sa podľa štatistík pomočuje asi 40.000 päťročných detí. "Bez lekárskej pomoci z pocikávania vyrastú len dve z desiatich detí," povedala Černianska. Do ambulancie prídu podľa nej aj rodičia s osem- alebo desaťročnými deťmi, zväčša pred školou v prírode. Problém je pritom riešiteľný. Lekár individuálne určí liečbu, vyrieši ho s 80 až 90-percentnou účinnosťou. Odďaľovanie liečby môže poznačiť psychiku dieťaťa na celý život.

Nočné pocikávanie sa nie je psychický problém, ale fyziologický. Ide o nedozretosť spojenia medzi mozgom a močovým mechúrom. Kontrolovať močenie najprv počas dňa je väčšina detí schopná okolo tretieho roku života. Neskôr to dokážu aj v noci.

Dieťa sa na rozdiel od dospelého človeka nedokáže v noci prebudiť na pocit plného močového mechúra. Spí oveľa tuhším spánkom. Nepomôžu ani nočné budenia a odprevádzania na záchod, pretože si to dieťa nebude veľakrát pamätať. Karhanie problém nevyrieši.

Bez návštevy lekára sa ročne dokáže vyliečiť len jedno až dve deti z desiatich. Úspešná diagnóza a liečba zlepšuje podľa Černianskej výkon a školský prospech dieťaťa. Viac informácií možno nájsť na webe www.suchapostielka.sk. Je tam k dispozícii i online poradňa špecialistu na nočné pocikávanie či kontakty na odborníkov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Časť japonských poslancov presadzuje možnosť nástupníctva žien na trón
<< predchádzajúci článok
Uzbecká vláda zakázala násilné počítačové hry