Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. apríla 2016

NITRA: OZ obnovilo práce na záchrane ruín Kostola sv. Jozefa



Na snímke odborná firma v týchto dňoch začala z reštauračnými prácami ruín kláštorného komplexu na nitrianskom Zobore a Kostola sv. Jozefa (na snímke)



Zdieľať
Na snímke odborná firma v týchto dňoch začala z reštauračnými prácami ruín kláštorného komplexu na nitrianskom Zobore a Kostola sv. Jozefa (na snímke) Foto: TASR - Henrich Mišovič
Nitra 14. apríla (TASR) – Občianske združenie Zoborský skrášľovací spolok po zimnej prestávke obnovil práce na záchrane ruín Kostola sv. Jozefa na Zobore. V tomto roku združenie plánuje podľa slov predsedu Jána Kratochvíla ukončiť statické zaistenie nadzemných častí muriva ruiny Kostola sv. Jozefa a začať s konzerváciou muriva na eremitke – príbytku kamaldulského mnícha. „Kláštor má tri časti, umeleckí remeselníci pracujú na ruinách hlavnej kostolnej lode. Ďalšia časť kláštora, približne sedem metrov kostola, je ešte pod zemou. V budúcnosti by sme chceli odkryť aj túto časť kostola a pokračovať v prácach,“ povedal Kratochvíl.




S opravou kláštora, ktorý dlhé roky chátral, sa začalo vlani. V priebehu jari a leta vykonali archeológovia zisťovací výskum. Po ňom nasledovala fixácia a konzervovanie muriva na ruinách Kostola sv. Jozefa, ktorý bol na prelome 17. a 18. storočia súčasťou zaniknutého kamaldulského kláštora. Hlavným cieľom bolo zabrániť ďalšej devastácii stojacich architektúr. „To bolo možné vďaka výskumu, ktorý bol zameraný na pomoc konzervátorom a reštaurátorom. Výsledok je, že všetky najkritickejšie miesta sú zastabilizované," uviedol riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied Matej Ruttkay.  

V budúcnosti by archeológovia chceli zrealizovať aj podrobnejšie výskumy zamerané nielen na Kostol sv. Jozefa, ale aj na staršie architektúry. "Práve pod eremitkou boli zachytené aj stredoveké murivá, ktoré majú iný priebeh ako novoveké kamaldulské stavby. Takže veríme, že by sa dali odkryť ešte aj časti stredovekého kláštora a keby sme mali šťastie, možno by sa nám podarilo objaviť aj niečo z toho najstaršieho benediktínskeho Kláštora svätého Hypolita, ku ktorému sa neskôr viažu aj známe Zoborské listiny zo začiatku 12. storočia. O ňom stále nemáme dostatok informácií, nevieme, kedy presne vznikol, ani akú mal podobu. Všetci by sme boli radi, keby sa ukázalo, že stál už v časoch Veľkej Moravy, ale zatiaľ to dokázať nevieme," dodal Ruttkay.

Rekonštrukčné práce na záchrane ruín kostola v tomto roku finančne podporilo aj mesto Nitra a Nitriansky samosprávny kraj. Dotácia mesta vo výške 5000 eur pôjde na ďalšiu etapu záchrany a obnovy Zoborského kláštora. Projekt v celkovej hodnote viac ako 78.000 eur zahŕňa konzerváciu ruín kláštora a Kostola svätého Jozefa, archeologický výskum lokality, obnovu murív, odvodnenie koruny muriva a reštaurátorské práce. Nitriansky samosprávny kraj poskytol na konzerváciu ruín sumu 3000 eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V dodávke ukrajinského prevádzača sa tiesnilo 27 migrantov
<< predchádzajúci článok
Summit islamských štátov schválil spoločné protiteroristické centrum