![]() |
20. januára 2010
Nacistická diktatúra využívala časť Nietzscheho textov na podporu svojej ideológie. Filozofovi dokonca postavili múzeum v meste Weimar, aj keď je nepravdepodobné, že jeho diela Adolf Hitler pravidelne, ak vôbec, čítal.
Elizabeth Förster-Nietzsche redaktorsky upravovala bratove texty po tom, čo sa nervovo zrútil v roku 1889. Údajne veľmi rýchlo začala pridávať, odstraňovať a upravovať isté pasáže tak, aby priblížila jeho filozofiu k názorom svojim a svojho manžela Bernharda Förstera, ktorý bol zarytým antisemitom.
To, že sa snažila vplývať na bratovu filozofiu, najmä po jeho úmrtí v roku 1900, je v odborných kruhoch známe už dlhšie, upozorňuje The Daily Telegraph na svojej webovej stránke. Psychológ a expert na Nietzscheho pôsobiaci na Drážďanskej univerzite Christian Niemeyer skúmal filozofove listy, aby určil rozsah falzifikácie. Tvrdí, že z 505 listov podpísaných filozofom, ktoré Elizabeth Förster-Nietzsche vydala v roku 1909, bolo len 60 v pôvodnej verzii a 32 napísala celé Elizabeth Förster-Nietzsche. Filozofova sestra podľa Niemeyera v jej vydaní knihy Mimo dobra a zla odstránila vetu: "Antisemiti nedokážu odpustiť židom skutočnosť, že majú 'dušu'".
Niemeyer aj s prihliadnutím na to, že niektoré filozofove rané diela možno interpretovať ako fašistické, tvrdí, že Nietzsche nikdy nebol fašistom ani ničím podobným. A aj keď sfalšované časti boli z väčšej časti v neskorších vydaniach opravené, spôsobili, že Nietzsche je považovaný za fašistu, uzavrel Niemeyer.
(SITA)»
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |