Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. decembra 2013

Niektorých ekonomických diplomatov čakajú presuny



Rezort diplomacie plánuje v budúcom roku presuny niektorých ekonomických diplomatov (ED). Dôvodom je ekonomická kríza, ktorá na jednej strane utlmila isté teritoriálne relácie a na strane druhej ...



Zdieľať
Bratislava 21. decembra (TASR) – Rezort diplomacie plánuje v budúcom roku presuny niektorých ekonomických diplomatov (ED). Dôvodom je ekonomická kríza, ktorá na jednej strane utlmila isté teritoriálne relácie a na strane druhej vytvorila tlak na nové geografické oblasti spolupráce.


Už v januári by sa mal presunúť ekonomický diplomat zo slovenského veľvyslanectva v Kuvajte do novootvoreného v Abú Zabí (Spojené arabské emiráty). Ďalší už nebude od februára pracovať na ambasáde v Bruseli, ale na Stálej delegácii SR pri NATO pre oblasť medzinárodného verejného obstarávania v systéme Severoatlantickej aliancie. Nové pôsobisko bude mať aj diplomat na zastupiteľskom úrade (ZÚ) v Mexiku, ktorý bude od februára na slovenskom veľvyslanectve v kubánskej Havane.   Ministerstvo tiež plánuje presun akreditácie ED pre Kambodžu a Laos z veľvyslanectva v thajskom Bangkoku pod slovenskú ambasádu vo vietnamskom Hanoji. Dôvodom je záujem SR o oblasť využívania významu vodného hospodárstva povodia rieky Mekong.

K septembru tohto roku bolo na zastupiteľských úradoch SR 49 miest pre agendu ekonomickej diplomacie.

Zmeny čakajú aj úrady pridelencov obrany (ÚPO), ktoré sú súčasťou ZÚ SR v zahraničí. MZV to vysvetľuje optimalizáciou siete a finančnými možnosťami.

K augustu budúceho roka sa uzavrie takýto úrad v Sarajeve. O jedného vojenského diplomata sa posilní Belehrad, ktorý bude mať na starosti tiež Bosnu a Hercegovinu. V ÚPO v ukrajinskom Kyjeve bude letecký pridelenec priakreditovaný aj pre Bielorusko. Z personálnych dôvodov sa neobnovia priakreditácie bývalého pridelenca obrany v Pekingu do Južnej Kórei, Mongolska a Vietnamu.

Tieto úrady plnia úlohy obrannej a bezpečnostnej politiky vrátane tých, ktoré vyplývajú z členstva Slovenska v EÚ a NATO.  V súčasnosti je 17 rezidentných ÚPO pri slovenských veľvyslanectvách v zahraničí, jeden nerezidentný pridelenec obrany v Rakúsku. Priakreditovaných je ďalších 16 krajín.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podľa Ivana Gašparoviča sú právomoci prezidenta dostatočné
<< predchádzajúci článok
R. Kaliňák avizuje ústavný zákon o obsadzovaní štátnych úradov