![]() |
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
![]() |
||||||
Streda 5.3.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
![]() |
||||||
Meniny má Fridrich
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
![]() |
![]() ![]() ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
02. januára 2015
Niektoré výhry z tombol sa zdaňujú, výhercovia by si to mali overiť
Česká stávková kancelária vypísala kurzy na to, koľko peňazí sa u Ratha nájde a kde budú ukryté.
Zdieľať

"Zdaňovať sa nemusia výhry v lotériách a podobných hrách, ktoré sú prevádzkované na základe povolenia vydaného podľa zákona o hazardných hrách," priblížila Macíková. Ide podľa jej slov napríklad o hry Loto, Joker, Keno, hazardné hry v kasínach či dostihové stávky. "Rovnako sa nezdaňujú obdobné výhry zo zahraničia," doplnila.
Za ustanovených podmienok sa podľa jej slov nezdaňujú ani prijaté ceny a výhry, ktoré neprevyšujú hranicu 350 eur. Ak získaná cena alebo výhra tento zákonom stanovený limit prevýši, zdaní sa len príjem presahujúci danú sumu. Platí to vtedy, ak ide o cenu z verejnej súťaže alebo zo súťaže, v ktorej je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, či ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže. Prípadne, ak je to výhra z reklamnej súťaže alebo zo žrebovania, či cena zo športovej súťaže.
Ak nie sú splnené tieto podmienky, ide o zdaniteľný príjem. Ak teda cena alebo výhra nesúvisí s výkonom závislej činnosti daňovníka, s jeho podnikaním alebo s inou samostatnou zárobkovou činnosťou, či s príjmom z kapitálového majetku, považuje za "ostatný príjem".
V tombolách, kde je súčet všetkých cien spolu nižší ako 1500 eur, sa výhry nezdaňujú. V prípade, že súčet výhier spolu prevyšuje sumu 1500 eur, záleží od toho, akú cenu výherca získa. Ak je výhra nižšia ako 350 eur, zdaňovať sa nemusí.
Zdanenie sa pritom týka aj cien a výhier, keď súťaž vyhlási zamestnávateľ. V tomto prípade sa však podobne zdaní iba hodnota ceny prevyšujúcej hranicu 350 eur.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR