Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. augusta 2011

Niektoré súdy by mohli rozhodnúť do 30 dní



Občianske súdne konania by sa mali urýchliť pomocou určenia lehôt, v ktorých musí súd vydať vybrané procesné rozhodnutia. Takéto lehoty prináša novela Občianskeho súdneho ...



Zdieľať
kladivko BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) – Občianske súdne konania by sa mali urýchliť pomocou určenia lehôt, v ktorých musí súd vydať vybrané procesné rozhodnutia.


Takéto lehoty prináša novela Občianskeho súdneho poriadku, ktorú dnes s pripomienkami schválila vláda. Nové maximálne lehoty by platili až v 13 oblastiach.

Vo všeobecnosti návrh zákona pracuje s 30-dňovými lehotami pre prvostupňové súdy a so 60-dňovými lehotami pre odvolacie súdy vzhľadom na potrebu oboznámenia sa s prípadom. Niekedy je navrhovaná lehota len 15 dní, napríklad ak ide o vydanie procesného rozhodnutia o zmene návrhu.

Novela by mala prispieť aj k lepšej ochrane záujmov dieťaťa. Navrhovanými zmenami by sa malo dosiahnuť odstránenie problémov, na ktoré poukázala prax. Zmeny sa dotýkajú situácií, keď súd upravuje styk rodiča a dieťaťa, napríklad ak žiada o zrušenie jeho zverenia do ústavnej alebo pestúnskej starostlivosti.

Viac informácií o tejto téme nájdete v:

Zmenou ústavy má Harabin stratiť miesto v Súdnej rade

Žitňanská chce potrestať Harabina vyzlečením z talára

Harabin sa chce súdiť so štátom v Štrasburgu

HARABIN: Výberové konania sudcov sú politickou fraškou

Návrh obsahuje aj podrobnosti o postupe pri odňatí dieťaťa s ohľadom na túto špecifickú citlivú situáciu. Novela obsahuje aj ustanovenie, ktoré má pomôcť rodičovi, keď sa na základe Dohovoru o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí domáha návratu dieťaťa z cudziny.

Pre minimalizovanie prípadných obštrukcií účastníkov občianskych konaní a ich právnych zástupcov chcú autori novely využiť podobný postup ako je to pri navrhovanom mechanizme v trestnom konaní. Ak by teda bol dôvodom na odročenie pojednávania zdravotný stav účastníka alebo jeho zástupcu, tak návrh na odročenie pojednávania by podľa navrhovanej úpravy mal obsahovať aj vyjadrenie ošetrujúceho lekára, že zdravotný stav účastníka neumožňuje účasť na pojednávaní. Lekár by sa musel vyjadriť, či účastník je schopný bez ohrozenia života a zhoršenia zdravotného stavu zúčastniť sa na pojednávaní.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Čílsky prezident podporil homosexuálne zväzky
<< predchádzajúci článok
Sarkozy sa pre krízu v eurozóne vracia z dovolenky