Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

10. mája 2009

Niektoré autistické deti je možné vyliečiť



Niektoré autistické deti je možné vyliečiť. Tvrdí to psychologička Deborah Fein z Univerzity v Connecticute.



Zdieľať
Na konferencii v Chicagu predstavila čiastkové výsledky výskumu, na ktorom sa zúčastňuje 58 autistických detí vo veku od deväť do 18 rokov. Dvadsať z nich, ktorým v minulosti diagnostikovali túto poruchu, už neprejavuje jej symptómy, a preto viac nie sú považované za autistické. Predchádzajúce výskumy predpokladali, že sa vylieči tri až 25 percent autistických detí. Výsledky najnovšieho výskumu uvádzajú, že sa to môže stať v 10 až 20 percentách prípadov. Väčšina však nevyzdravie ani po dlhej a dôkladnej terapii, ktorá zahŕňa vzdelávacie a sociálne aktivity. Vyliečenie je "nerealistické pre väčšinu detí", ale rodičia by mali vedieť, že to je možné, vyhlásila Deborah Fein. Mnohé bývalé autistické deti sa dlho predtým zúčastňovali na terapiách. Tam začali chodiť krátko po určení poruchy, ktorá bola u väčšiny mierna. Do veku zhruba dvoch rokov sa vyvíjali normálne a je pre ne typická nadpriemerná inteligencia. Výrazné zlepšenie, naznačujúce možnosť vyliečenia, nastalo približne v siedmich rokoch, uviedla psychologička. Ani jedno z vyliečených detí neprejavuje známky recidívy poruchy. Zhruba tri štvrtiny z nich však stále trpia ďalšími poruchami, vrátane problémov s pozornosťou, tikmi a fóbiami.

Výsledky výskumu vyvolali nadšené aj kritické ohlasy. Odborníčka na autizmus Geraldine Dawson, vedúca vedkyňa organizácie Autism Speaks, označila Feinovej výskum za prelomový. "Väčšina z nás sa síce v klinickej praxi stretla s deťmi, ktoré sa zdali byť vyliečené," nikdy to však nebolo zdokumentované tak, ako je to v najnovšej štúdii, uviedla. Zdôraznila, že "sme na úplnom začiatku, čo sa týka chápania" tohto fenoménu. Skeptici a skeptičky si myslia, deti buď neboli naozaj autistické, alebo sú aj teraz zo sociálneho hľadiska čudné a trpia obsesiami, aj keď ich nie je možné nazvať autistickými. Deborah Fein reagovala, že deti v jej štúdii "naozaj boli" autistické a teraz "naozaj nie sú". Expertka na túto poruchu Catherine Lord z Univerzity v Michigane potvrdila, že aj ona sa stretla s prípadmi vyliečenia z autizmu. Rodičia vyliečených detí sa im obyčajne intenzívne venovali. Ako dodala, "nemyslím si, že vieme predpokladať, komu sa to stane".

Deťom z Feinovej štúdie, ktoré už nespĺňajú kritéria autistických, diagnostikovali poruchu pred dosiahnutím piatich rokov. Pôvodné diagnózy členovia a členky vedeckého tímu overili na základe archivovaných lekárskych záznamov. Po uskutočnení neuropsychologických skúšok a testov verbálnych a neverbálnych schopností sa "vyliečené deti zdajú byť veľmi normálne," tvrdí psychologička. Feinovej tím vo výskume stále pokračuje. V súčasnosti vyhodnocujú snímky mozgov vyliečených detí. Autistickí ľudia ich majú totiž o niečo väčšie než zdraví. Vedci a vedkyne chcú vedieť, či "normálne" správanie je následkom "normálnej" mozgovej aktivity, alebo či ich mozgy spracúvajú informácie iným spôsobom tak, aby kompenzovali iné deficity.

Autizmus je porucha vývinu, ktorá sa prejavuje od detstva. Okolie ju identifikuje do veku piatich rokov. Autizmus je charakteristický špecifickými príznakmi v oblasti sociálnych vzťahov, hry, záujmov a predstavivosti. Spôsobuje mnoho podôb narušenia jedinca, od jeho uzavretia sa vo 'vlastnom svete': neschopnosti komunikovať, hrať sa, vnímať a chápať pre zdravých ľudí bežné vnemy.

(SITA)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V lotérii vyhral vyše 126 miliónov eur
<< predchádzajúci článok
Lietadlo sa dostalo do turbulencií, 14 zranených