Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

20. novembra 2011

Nie je šťava ako šťava



Ovocné a zeleninové šťavy sú bezpochyby zdraviu veľmi prospešné. Pochopili to už takmer všade, len na Slovensku je ich spotreba hlboko pod ...



Zdieľať
stava dzus BRATISLAVA 20. novembra  – Ovocné a zeleninové šťavy sú bezpochyby zdraviu veľmi prospešné. Pochopili to už takmer všade, len na Slovensku je ich spotreba hlboko pod úrovňou spotreby v Európskej únii. Mnohí nepoznajú skutočné rozdiely medzi jednotlivými džúsmi. Na niektorých, možno aj na tých, ktoré kupujete práve vy, je označenie 100-percnetná šťava vyrobená z koncentrátu. Medzi ňou a šťavou z čerstvo lisovaného ovocia a zeleniny je však výrazný rozdiel.



Aký je rozdiel medzi šťavami?

Výroba

Pri výrobe koncentrátu je ovocie alebo zelenina do 24 hodín od zberu v krajine pôvodu vytlačené a šťava skoncentrovaná - odparí sa časť vody, ktorá tvorí jeho prirodzenú súčasť. Takto koncentrovaná šťava je zmrazená a následne je dopravená do krajiny určenia, kde sa spätným pridaním pitnej vody nariedi na pôvodnú koncentráciu.

Šťavy z čerstvo lisovaného ovocia a zeleniny sa pripravujú odšťavením čerstvého ovocia a zeleniny z vybraných odrôd. Ihneď po odšťavení a šetrnej pasterizácii sa balia a dostávajú sa do chladiacich zariadení predajní.


Voda

Pri výrobe šťavy z koncentrátu sa odstraňuje prirodzená voda – tá, ktorá je obsiahnutá v dužine plodu a prirodzene sa nachádza v ovocí a zelenine. Táto voda je nahradená pitnou vodou, a preto to už nikdy nebude tá pravá naturálna voda z ovocia a zeleniny. Naopak pri výrobe štiav z čerstvo lisovaného ovocia a zeleniny ostáva prirodzená voda zachovaná.


Vitamíny a minerály

V šťavách z koncentrátu sa zachováva nižšie percento vitamínov a minerálnych látok oproti šťavám z čerstvo lisovaného ovocia a zeleniny. Prečo je to tak? Koncentrát totiž vzniká určitými presne stanovenými procesmi odparovania. Počas viacerých tepelných zásahoch vrátane klasickej pasterizácie sa množstvo užitočných látok stráca.

V tabuľke sa dočítate, aké vitamíny a minerály obsahujú šťavy z jednotlivých druhov ovocia a zeleniny a ako pôsobia. 


 

Šťava Vitamíny, minerály Ako pôsobí?
Jablko Vitamíny: betakarotén, kyselina listová, C, B, E, biotín. Minerály: draslík, fosfor, horčík, vápnik, pektín. Redukuje množstvo cholesterolu, posilňuje peristaltiku čriev - zlepšuje trávenie a imunitu. Upravuje bakteriálnu flóru a neutralizuje toxické látky v organizme – odporúča sa preto aj fajčiarom. Pôsobí proti horúčke a zráža teplotu.
Pomaranč Vitamíny: beta-karotén, C, malé množstvo vitamínov komplexu B a vitamínu E. Minerály: draslík, fosfor, horčík, vápnik, malé množstvo mangánu, medi, zinku a železa. Chráni pred nachladnutím a omladzuje. Rýchly alkalický účinok pri prekyslení organizmu.
Grapefruit Vitamíny: betakarotén, kyselina listová, C, malé množstvo vitamínov komplexu B a vitamín E. Minerály: draslík, fosfor, horčík, vápnik, malé množstvo mangánu, medi a zinku. Zlepšuje apetít aj imunitu. Odstraňuje anorganický vápnik (nevyužiteľný pre telo), ktorý sa napríklad pri artritíde usadzuje v chrupavke kĺbov ako dôsledok narušenej činnosti vylučovacích orgánov a možno aj nadmernej konzumácie výrobkov z bielej múky.
Ananás Vitamíny: betakarotén, kyselina listová, vitamín C. Minerály: hlavne draslík, fosfor, horčík, sodík a vápnik, v menšej miere tiež meď, zinok a železo. Ideálny na dobrú náladu, pomáha chudnúť, zlepšuje trávenie.
Paradajka Vitamíny: C, A, B, E, K, lykopény Chráni pred srdcovo-cievnymi ochoreniami, rakovinou. Zlepšuje krvotvorbu, trávenie, zvyšuje imunitu.
Hruška Vitamíny: B1, B, C. Minerály: draslík, vápnik, fosfor, jód Vyrovnáva stratu minerálov, zlepšuje trávenie. Odporúča sa piť pri zápale močových ciest a obličkových kameňoch.
Mrkva Vitamíny: betakarotén, kys. listová, C, vitamíny komplexu B, biotín a vitamín E. Minerály: draslík, fosfor, horčík, vápnik Dôležitá v detstve pre rast organizmu, dospievajúci ocenia jeho vplyv na kvalitu pleti a regeneráciu unaveného zraku. Vitamín A je najlepší liek na šeroslepotu. Zlepšuje zvládanie stresu. Upravuje acidobázickú rovnováhu (rovnováha kyselín a zásad v organizme), bráni vzniku prekyslenia organizmu. Vďaka obsahu pektínov pôsobí proti skleróze, znižuje cholesterol a tuky v krvi. Podľa ľudového liečiteľstva môže mrkvová šťava zvyšovať pohlavný pud.
Cvikla Vitamíny: B, C Cviklu by mali do svojho jedálnička zahrnúť aj športovci, ktorým dodá potrebnú energiu a vitalitu. Budúce mamičky by ju mali konzumovať, lebo napomáha správnemu vývoju plodu a dodáva mu potrebné živiny. Pozitívne ovplyvňuje aj plodnosť, preto ak sa chystáte splodiť potomka, cvikla by na vašom tanieri rozhodne chýbať nemala. Ocenia ju aj ženy, pretože je prírodným skrášľujúcim prostriedkom. Cvikla pôsobí priaznivo na tvorenie krvi a očisťuje ju, upravuje trávenie, mineralizuje organizmus, pôsobí proti nádorom, leukémii a práchniveniu kostí, povzbudzuje činnosť obličiek a lymfatického systému, posilňuje peristaltiku čriev. Šťava z cvikly má dobré účinky na posilnenie imunity organizmu a v boji proti bujneniu rakovinových buniek. Ľudové liečiteľstvo ju odporúča pri vysokom krvnom tlaku.

 



Názor odborníčky na zdravú výživu Kataríny Horákovej

Už v tridsiatych rokoch 20. storočia doktor Norman Walker objavil a prvý upozornil širokú verejnosť na terapeutickú hodnotu štiav z ovocia a zo zeleniny. Od tohto času experti výživy zistili, že čerstvo vytlačené šťavy upevňujú imunitný systém a dodávajú veľmi rýchlo novú energiu. Na spracovanie celého ovocia a zeleniny totiž naše telo potrebuje čas a energiu. Pri pití čerstvých štiav je proces trávenia zredukovaný na minimum – iba na niekoľko minút a telo tak dostane rýchlo potrebné množstvo vitálnych látok. V šťavách sú enzýmy a vitamíny priamo rozpustené a telo ich môže rýchlo prijať, preto sú zeleninové a ovocné šťavy ideálne na desiate a olovranty. Je to vlastne posilňovací drink, ktorý nás ihneď postaví na nohy, osvieži a umožňuje nám vykonávať i náročné výkony. Navyše tí, ktorí neradi jedia surovú zeleninu alebo ovocie, popíjaním šťavy môžu urobiť prvý krok k zdravšiemu spôsobu svojej výživy. Pri zelenine, ktorú väčšina z nás konzumuje iba tepelne upravenú, môžeme pripočítať ešte ďalší aspekt. Enzýmy a mnohé vitamíny sú citlivé na teplo. Pri varení nad 46 stupňov Celzia sa ničia, oproti tomu v surových šťavách ostávajú v pôvodnom stave. Už pol litra šťavy, ktorú si rozdelíme v priebehu dňa, nám prinesie pocit uvoľnenia a dobrú pohodu..
Vláknina

Šťavy z čerstvo lisovaného ovocia a zeleniny na rozdiel od 100-percentných štiav z koncentrátu obsahujú aj vlákninu. Šťavy vyrobené z koncentrátu majú dlhšiu trvanlivosť, na pultoch predajní sa môžu predávať aj rok. Z toho vyplýva, že z takto pripravených štiav sa musia odfiltrovať látky, ktoré sú mikrobiologicky nestabilné. Patrí medzi ne vláknina, ktorá je však pre ľudský organizmus veľmi prospešná. Šťavy z koncentrátu prechádzajú číriacimi a enzymatickými procesmi, kým šťavy nie sú číre. Šťavy z čerstvo lisovaného ovocia a zeleniny sú zakalené a obsahujú viac nutričných zložiek, najmä vlákninu.


Pripravte si šťavu doma

Žiadna iná šťava nebude zdravšia ako tá, ktorú si pripravíte doma. Treba ju však vypiť hneď po odšťavení. Chvíľu ju môžete uskladniť aj v chladničke, jej biologická hodnota však klesá.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Tipy a triky, ako sa zbaviť bolestí hlavy (7. 11. 2011)
 Favorit zdravého trávenia – vláknina (18. 10. 2011)
 Desať tipov, ako si posilníte imunitu, aj keď nemáte čas (16. 10. 2011)
 Kyselinou listovou v tehotenstve pomôžete dieťaťu s rečou (12. 10. 2011)
 Zázrak menom omega-3 mastné kyseliny (3. 10. 2011)
 Vitamínový seriál: Pre dobrú zrážanlivosť krvi vitamín K (30. 9. 2011)
 Vitamínový seriál: Éčko – silný ochranca organizmu (27. 9. 2011)
 Keď sa povie antioxidanty (26. 9. 2011)
 Vitamínový seriál: Slnečný vitamín D (25. 9. 2011)
 Vitamínový seriál: Strážme si imunitu s vitamínom C (22. 9. 2011)



nasledujúci článok >>
V Nitrianskom Rudne má vyrásť miliónová bytovka
<< predchádzajúci článok
Únia prijala po hodinových debatách úsporný rozpočet