Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

24. augusta 2012

Nie je jasné, kto preberie tituly po Lanceovi Armstrongovi



Sedem víťazstiev na Tour de France období rokov 1999 - 2005 pravdepodobne pripadnú namiesto Lancea Armstronga iným cyklistom. Výsledkové listiny týchto pretekov však zahŕňajú mená jazdcov, ktorí čelia ...



Zdieľať
bez nazvu PARÍŽ 24. augusta (SITA, AP) - Sedem víťazstiev na Tour de France období rokov 1999 - 2005 pravdepodobne pripadnú namiesto Lancea Armstronga iným cyklistom. Výsledkové listiny týchto pretekov však zahŕňajú mená jazdcov, ktorí čelia obvineniam z užívania zakázaných látok. To spôsobuje zmätok v pátraní po tom, kto by si prvenstvá pripísal v prípade ich odňatia bývalému americkému cyklistovi.


Prehľad jazdcov, ktorí figurovali na "pódiových" miestach v celkovom poradí Tour de France pri víťazstvách rodáka z Texasu:

Rok 1999:
2. Alex Zülle (Švaj.) - Jeho zamestnávateľ z roku 1998 tím Festina bol vylúčený z pretekov v roku 1999 v súvislosti s rozsiahlym užívaním látky EPO jazdcami tímu. Zülle neskôr pripustil, že v štyroch ročníkoch predtým si pomáhal krvnými transfúziami. Kauza tímu Festina v roku 1998 zanechala "čiernu škvrnu" na pretekoch TdF a išlo vôbec o prvý veľký dopingový škandál v cyklistike.
3. Fernando Escartín (Šp.).

2000:
2. Jan Ullrich (Nem.) - Víťaz TdF 1997, päťkrát skončil v celkovom poradí týchto pretekov na 2. mieste, bol svojho času najväčším Armstrongovým rivalom. Zaradil sa k najrenomovanejším menám počas policajného vyšetrovania tzv. "Operation Puerto" v Španielsku v máji 2006. Ullrich tak stratil zápis v konečnom umiestnení na TdF 2005, kde obsadil tretiu priečku a o dva roky neskôr ukončil kariéru. V úvode tohto roka priznal, že bol v kontakte s Eufemianom Fuentesom, španielskym lekárom a hlavnou postavou škandálu. Ullrich to označil za veľkú chybu, ale nikdy nepriznal, že by dopoval.
3. Joseba Beloki (Šp.) - Bol zapletený do "Operation Puerto". Aktívnu športovú kariéru ukončil v roku 2007. Beloki bol údajne španielskym súdom zbavený obvinení týkajúcich sa prípadu.

2001:
2. Jan Ullrich (Nem.).
3. Joseba Beloki (Šp.).

2002:
2. Joseba Beloki (Šp.).
3. Raimondas Rumšas (Lit.) - Počas posledného dňa TdF 2002 polícia zastavila jeho manželku Editu na talianskych hraniciach, prehľadala jej auto a zaistila podozrivé látky. Francúzsky súd neskôr Rumšasa odsúdil na štyri mesiace odňatia slobody za doping. Litovčan odmietol, že by nájdené látky užíval počas pretekov. Všetky jeho dopingové testy boli negatívne. Povedal, že látky nájdené v aute jeho manželky boli podľa neho určené pre jeho svokru. O rok neskôr dostal ročný zákaz pretekať po pozitívnom teste na EPO na pretekoch Giro d'Italia.

2003:
2. Jan Ullrich (Nem.).
3. Alexander Vinokurov (Kaz.) - Neskôr si odpykal dvojročný dištanc za doping, keď ho dvakrát pozitívne testovali na krvné transfúzie v roku 2007. Je olympijským víťazom z tohto roku a po OH v Londýne oznámil svoj zámer ukončiť kariéru.

2004:
2. Andreas Klöden (Nem.)
3. Ivan Basso (Tal.) - V roku 2006 ho vylúčili z TdF pre účasť na "Operation Puerto". Tvrdil, že dal svoju krv lekárovi Fuentesovi, ale nikdy ju nepoužil. V roku 2006 dostal dvojročný zákaz štartu a po návrate na cesty vyhral v roku 2010 po druhýkrát Giro d'Italia.

2005:
2. Ivan Basso (Tal.)
3. Jan Ullrich (Nem.).

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Tenistka Čepelová si US Open nezahrá, prehrala vo finále
<< predchádzajúci článok
Slovenské cyklistky si z majstrovstiev sveta odnášajú bronz