Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. júla 2020

Nezvestnosť osôb je potrebné hlásiť hneď, nie po 24 hodinách, upozorňuje polícia



Nezvestnosť osôb môžu občania nahlasovať polícii okamžite, nemusia čakať 24 hodín, ako je to zaužívané v niektorých filmoch. Polícia vo svojom profile na sociálnej sieti dementovala mýty ...



Zdieľať
policia 2 676x451 18.7.2020 (Webnoviny.sk) - Nezvestnosť osôb môžu občania nahlasovať polícii okamžite, nemusia čakať 24 hodín, ako je to zaužívané v niektorých filmoch.


Polícia vo svojom profile na sociálnej sieti dementovala mýty viažuce sa k hľadaniu nezvestných. Patria medzi ne aj informácie o údajných čiernych dodávkach, ktoré sa „majú pokúšať unášať deti“.

Nezvestnými osobami do 18 rokov v rámci Slovenskej republiky sú predovšetkým mladiství a maloletí, ktorí utekajú z reedukačných centier a tí, ktorí sú predmetom takzvaných rodičovských únosov.

Statusy vedú k šíreniu hoaxov


Štandardný trestný čin únosu osoby do 18 rokov zo strany cudzej osoby sa na území Slovenska nevyskytuje.

Polícia zároveň vyzýva ľudí, aby v prípade akékoľvek podozrenia ihneď kontaktovali číslo 158 a nezverejňovali o celej situácii statusy na sociálnych sieťach.

„Vedú k vzniku a šíreniu hoaxov. Ak by došlo k ohrozeniu bezpečnosti akejkoľvek skupiny osôb, Policajný zbor túto skutočnosť nebude tajiť a verejnosť upozorní prostredníctvom svojich sociálnych sietí a médií,“ dodáva polícia.

Nezvestnosť osôb majú občania právo nahlasovať okamžite. Dôležité je poskytnúť čo najviac informácií - o poslednom mieste pobytu nezvestnej osoby, jej záujmoch, okruhu priateľov a známych, problémoch, oblečení a podobne.

Po 20 rokoch je pátranie formálne ukončené


Najdlhšie hľadanou osobou, ktorá v čase nezvestnosti nebola plnoletá, je Marek Ščuka z Arnutoviec (okres Spišská Nová Ves). Polícia po ňom pátra od septembra 2010. Z domu odišiel 12. septembra 2010 spoločne s kamarátmi do obce Smižany, odkiaľ sa nevrátil.

V historickom prehľade pátrania policajného zboru existujú prípady, keď sa mladistvá alebo maloletá osoba nikdy nenašla.

„Spravidla po 20 rokoch je pátranie formálne ukončené a súd ju môže vyhlásiť za mŕtvu, čo však na druhej strane neznamená, že polícia nepracuje s poznatkami, ktoré by viedli k jej vypátraniu aj po viac ako dvoch desaťročiach,“ doplnila polícia.

Databáza nezvestných mladistvých a maloletých osôb je dostupná na webe ministerstve vnútra.


Zdroj: Webnoviny.sk - Nezvestnosť osôb je potrebné hlásiť hneď, nie po 24 hodinách, upozorňuje polícia © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Jedno a dvojcentovky zrejme zmiznú z peňaženiek, ich používanie Slovákov obťažuje
<< predchádzajúci článok
Sociálna poisťovňa pre koronu vyplatila rekordný počet nemocenských dávok, najčastejšie išlo o ošetrovné