28. februára 2014
Demonštranti stoja zabarikádovaní pred miestnou vládnou budovou v krymskom Simferopoli 27. februára 2014. Foto: TASR/APKyjev 28. februára (TASR) - Skupina neznámych ozbrojencov dnes v skorých ranných hodinách obsadila hlavné letisko v ukrajinskom meste Simferopol, regionálnej metropole polostrova Krym na juhu krajiny. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na miestne zdroje.
Približne 50 ozbrojených mužov vo vojenských uniformách dorazilo na miesto v troch nákladných automobiloch bez poznávacích značiek. Následne obkľúčili terminál vnútroštátnych letov a postupne prenikli aj do ostatných častí letiska, citovala svedkov agentúra Interfax.
Muži mali podobnú výzbroj ako členovia 100-člennej skupiny ozbrojencov, ktorí vo štvrtok vtrhli do krymského parlamentu a na jeho budovu vyvesili ruskú štátnu zástavu. Ako potvrdila stanica Russia Today, letisko pokračuje v prevádzke.
Samostatná skupina ľudí sa podľa svedkov, ktorých citovala agentúra Reuters, blížila smerom k letisku, pričom niektorí z nich niesli vlajku ruských námorných síl. Neďaleké mesto Sevastopol je domovským prístavom časti ruskej Čiernomorskej flotily.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR