Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. apríla 2015

NEUPAUER: Proti zatváraniu kláštorov protestovali aj hluchonemé deti



Spomienkové stretnutie venované násilnému vyvezeniu rehoľných sestier zo svojich kláštorov do centralizačného kláštora v Prievoze v roku 1950 sa uskutočnilo 28. júna 2011 v kláštore Kongregácie Dcér sv. Františka Assiského (na ...



Zdieľať
Spomienkové stretnutie venované násilnému vyvezeniu rehoľných sestier zo svojich kláštorov do centralizačného kláštora v Prievoze v roku 1950 sa uskutočnilo 28. júna 2011 v kláštore Kongregácie Dcér sv. Františka Assiského (na snímke) v Bratislave – Prievoze. Foto: TASR - Martin Baumann
Bratislava 10. apríla (TASR) - Proti zatváraniu kláštorov počas Barbarskej noci sa postavili aj veriaci a na niektorých miestach Slovenska zorganizovali protesty. Niekde tieto protestné akcie pomohli, inde proti ľuďom zakročila štátna moc.


"Jedna z najväčších protestných akcií bola, keď zatvárali kláštor v Kremnici, kde proti zatknutiu pátra Chládeckého protestovali hluchonemé deti, ktoré začali držať hladovku," priblížil zakladateľ bratislavského Múzea zločinov a obetí komunizmu František Neupauer. Deti si však svojou aktivitou vymohli, že sa páter Chládecký neskôr do Kremnice vrátil.

Ďalší väčší protest bol vo Vyšných Ružbachoch. Ten sa však už nezaobišiel bez vojenského zásahu. "Režim tak brutálne zasiahol, že dedinu obkolesil vojskom a ľudia ani nemohli vyjsť von pre vodu do studne, aby navarili polievku svojim deťom," opísal zakladateľ múzea. Obyvatelia, ktorí sa zúčastnili aj následného protestu v Podolínci, boli brutálne zbití.

Podľa Neupauera však boli aj ľudia, ktorí verili komunistickej propagande. "Tá pôsobila tak, že no keď tu bola prvá a druhá svetová vojna, tak urobíme preventívne opatrenia, aby nebola tretia svetová vojna. Tí, ktorí rehoľníkov nepoznali, mohli takto uvažovať," dodal.

V noci z 13. na 14. apríla 1950 príslušníci bezpečnostných orgánov vtrhli do 56 mužských kláštorov, rehoľných domov a farských úradov. Akcia K bola zameraná na likvidáciu mužských kláštorov a internáciu rehoľníkov. V tom čase už v Československu mala všetku moc v rukách Komunistická strana Československa, pod ideologickou záštitou ktorej sa akcia uskutočnila. Po Akcii K nasledovala Akcia R (Rehoľníčky), keď 28.-31. augusta 1950 došlo k násilnému sústredeniu ženských reholí.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
K výročiu Ústavu experimentálnej psychológie SAV boli dve podujatia
<< predchádzajúci článok
Polícia obvinila muža z podvodu, lekárne prišli o lieky za tisíce eur