Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

25. augusta 2013

Netopier lietavec sťahovavý preletí za komármi v noci aj 40 kilometrov



Netopiere, ilustračné foto



Zdieľať
Netopiere, ilustračné foto Foto: TASR/Ján Siman
Nandráž 25. augusta (TASR) - Netopier lietavec sťahovavý loví komáre takmer štyridsať kilometrov od miesta, kde cez deň odpočíva. Samce podkovárov južných zase dni netrávia iba v jednej bani. Prírodovedcom sa podarili tieto zistenia vďaka unikátnemu monitorovaniu netopierov pomocou miniatúrnych vysielačiek. Ako pre TASR povedal ekológ Ervín Hapl, tieto zistenia výskumníkov veľmi prekvapili.


Lietavec sťahovavý je najrýchlejší netopier žijúci na Slovensku. Na doplnenie potrebnej energie pre rýchly let loví predovšetkým komáre. "Po namontovaní vysielačky na jeho chrbát nám až šesť nocí unikal. Cez deň sme ho nachádzali v bani nad obcou Nandráž v okrese Revúca. Keď večer vyletel, dosah vysielačky nám nestačil na to, aby sme zistili, kde sa šiel kŕmiť. Postupne sme sa snažili zamerať smer, ktorým letel a viaceré tímy ľudí sa postupne presúvali v krajine. Nakoniec sme ho našli vzdušnou čiarou až štyridsať kilometrov ďaleko. Pri obci Janice v okrese Rimavská Sobota sme zachytili jeho signál na jednom pahorku. Okamžite nás prekvapilo množstvo komárov, ktoré nám vleteli aj do auta, hoci sme nikde nevideli mokré miesta alebo niečo, čo by sem tento hmyz lákalo. Náš netopier tam trávil celú noc s tým, že lietal na pomerne malom mieste, odhadom sto krát päťdesiat metrov a neustále lovil pre nás ľudí nepríjemný bodavý hmyz," povedal Hapl.

Malé vysielačky dostali na chrbát aj podkováre južné. "Najľahšie to bolo so samičkou tohto druhu. Dni trávila v rovnakej bani a aj na kŕmenie mala svoje obľúbené miesto. Zistili sme však, že samce tohto druhu nie sú verné jednému miestu, kde odpočívajú cez deň. Ak sa nám podarí zachytiť ich signál, je pravdepodobné, že objavíme nové podzemné miesta, kde sa chránené živočíchy vyskytujú a my zatiaľ o nich ani len netušíme," dodal ekológ.

Monitorovanie netopierov prostredníctvom rádiových vĺn môže trvať približne len štrnásť dní. Potom sa v miniatúrnych vysielačkách vybijú batérie a prístroje sa odmlčia. Ochranári ich na chrbty netopierov pripevnili lepidlom. Dorastajúca srsť im však umožní zbaviť sa neželanej záťaže. Prírodovedci dúfajú, že vysielačky sa im po čase podarí nájsť, aby mohli vo výskume pokračovať.

Doteraz nazbierané informácie budú pre ochrancov prírody mimoriadne cenným podkladom pri usmerňovaní ľudskej činnosti. "Napríklad kolónia lietavcov nám ukázala, že ich domovom je celý južný Gemer. Teraz sa ešte pokúsime zistiť, kadiaľ tie netopiere lietajú, aby sme vedeli vypracovať kvalitné posudky, ktoré ich ochránia napríklad pred nástrahami plánovanej rýchlostnej cesty, ktorej trasu pretínajú," doplnil Ervín Hapl.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Muzikálový festival v Brusne dostal meno po Jozefovi Bednárikovi
<< predchádzajúci článok
Fanúšikovia nechcú, aby Batmana stvárnil Ben Affleck