Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

24. apríla 2017

Nestor animovaného filmu Viktor Kubal zomrel pred 20 rokmi



Animovaný film sa na Slovensku zrodil v roku 1965. Vtedy vznikla v Štúdiu krátkeho filmu v Bratislave samostatná tvorivá skupina. Tá mala v pláne realizovať ...



Zdieľať
Viktor Kubal. Foto: TASR/Ivan Rychlo
Svätý Jur/Bratislava 24. apríla (TASR) - Animovaný film sa na Slovensku zrodil v roku 1965. Vtedy vznikla v Štúdiu krátkeho filmu v Bratislave samostatná tvorivá skupina. Tá mala v pláne realizovať animované filmy s použitím kreslenej a papierovej techniky. Pri jej vzniku stál Viktor Kubal, ktorý tu pôsobil ako scenárista, výtvarník, animátor a režisér. V pondelok 24. apríla si pripomenieme 20. výročie jeho úmrtia.


Viktor Kubal sa narodil 20. marca 1923 vo Svätom Jure pri Bratislave. Keď svoje prvé "filmíky" ukázal profesorovi Karolovi Plickovi, prijal ho ako 14-ročného do filmovej školy, ktorá vznikla pri Škole umeleckých remesiel v Bratislave. "Po dvoch mesiacoch prišiel otec: Musíš mať maturitu," zaspomínal Kubal. V roku 1943, keď začal študovať kreslenie a maľovanie na Slovenskej vysokej škole technickej (dnes Slovenská technická univerzita v Bratislave), vytvoril v poloamatérskych podmienkach prvý slovenský kreslený film Studňa lásky. Neskôr nastúpil do Školfilmu (Ústav pre školský a osvetový film) ako výskumník v odbore kresleného filmu. "Začali sa moje životné radosti, o akých sa mi dovtedy ani nesnívalo", uviedol v jednom z publikovaných rozhovorov Kubal. Pôsobil aj v Slovenskej filmovej tvorbe na bratislavskej Kolibe. Počas 27 rokov pripravil ako režisér a animátor takmer štyristo krátkometrážnych animovaných filmov i úspešné seriály (Dita - podľa rovnomenného seriálu v humoristickom týždenníku Roháč, Janko Hraško, Puf a Muf, Panák z križovatky a ďalšie).

Politická satira Šach bola najpredávanejším slovenským animovaným filmom. Obletela svet a dokonca mala byť nominovaná na Oscara. Pozvánku zo Spojených štátov amerických však na adresu Viktora Kubala doručila v sedemdesiatych rokoch minulého storočia pošta – pre istotu – neskoro.

Sen o celovečernom kreslenom filme si začal plniť 24. mája 1974, keď nakrútil prvý záber Zbojníka Jurka. Uvedomoval si, že legenda cez roky pôsobí až pateticky. "Záchranou môže byť – rozprávka. Jurko by síce mal pôsobiť hrdinsky, ale nie nadľudsky. Jurko je taký, aký v živote hrdina býva. Nič mu nejde ľahko," hovorieval Kubal. Na filme pracoval dva a pol roka, na Kolibe sa šepkalo, že ničí všetky normy. Nakreslil viac ako 45-tisíc obrázkov a ďalších 600 pre pozadie. Zbojník Jurko získal niekoľko medzinárodných ocenení aj Cenu Jiřího Trnku.

Z jeho tvorivej umeleckej dielne vyšla i ďalšia snímka Krvavá pani (1980). Aj v nej autor svojrázne vyrozprával legendárny príbeh, ktorý je mixom romantiky a hororu. "Najprv som nechcel robiť film o strachu. Ale vyšiel mi vlastne horor. Ľudia sa asi radšej boja ako milujú", súdil tvorca. Krvavá pani bola trhákom v celom vtedajšom Československu.

Svoje karikaturistické dielo prezentoval v Európe a aj na výstavách v zámorí - v kanadskom Montreale a na Kube. Umelec s veľkým srdcom a talentom bol zároveň aj autorom kníh pre deti a mládež – Výlet Toma Philbyho (1962), Otcovia a deti (1963) alebo Ja a môj brat (1967).

Nestor slovenského animovaného filmu Viktor Kubal zomrel 24. apríla 1997 v Bratislave po dlhej chorobe vo veku 74 rokov. Umelec je pochovaný na Martinskom cintoríne.

Prvým rektorom imaginárnej Univerzity humoru a satiry, založenej na stredoeurópskom festivale humoru a satiry Kremnické gagy sa stal tvorca v roku 1981. Minister kultúry SR Ivan Hudec udelil Viktorovi Kubalovi v roku 1995 Poctu Paľa Bielika za priekopnícku tvorbu v oblasti slovenského animovaného filmu. Kubalovu verziu jánošíkovskej legendy vyhlásili v roku 2000 za najlepší slovenský animovaný film storočia.

Ulička slávnych nosov začala písať svoju históriu v roku 2004 na festivale humoru a satiry Kremnické gagy. V roku 2006 pribudla v nej aj plastika nosa Viktora Kubala. Nos vznikol v autorskej dielni výtvarníka Drahomíra Zobeka, ktorý je aj autorom euromince.

Skvelou vychytávkou z edičnej produkcie Slovenského filmového ústavu na Vianočných trhoch v roku 2010 sa stala práve monografia Viktor Kubal.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
VIDEO: Václav Trojan zložil vynikajúcu hudbu pre animované filmy
<< predchádzajúci článok
Výnimočný štúrovský básnik Janko Kráľ sa narodil pred 195 rokmi