19. februára 2019
Ilustračná snímka. Foto: TASR/APŽeneva 19. februára (TASR) - Viacero ľudí zostalo v utorok zasypaných po páde lavíny, ktorá zasiahla lyžiarsku zjazdovku vo švajčiarskom horskom stredisku Crans-Montana. Tlačová agentúra AFP to uviedla s odvolaním sa na oznámenie miestnej polície.
Lavína v lokalite Plaine-Morte spadla okolo 14.30 h, na čo vyrazili na miesto udalosti tímy záchranárov. Predstaviteľ obecnej samosprávy Nicolas Féraud, ktorého citovali noviny Le Nouvelliste, odhadol, že pod snehom skončilo 10-12 ľudí. Oficiálne zatiaľ nie sú potvrdené žiadne obete na životoch.
Zjazdovka Plaine-Morte v nadmorskej výške približne 3000 metrov je najvyššie položenou v rámci strediska Crans-Montana. Podľa internetovej stránky tohto strediska platil v danej oblasti druhý z piatich stupňov lavínového nebezpečenstva.
Za nezvyčajné označuje AFP to, že utorková lavína zasiahla vyznačenú lyžiarsku trasu, zatiaľ čo prevažná väčšina prípadov, keď lavíny vo Švajčiarsku zasypú ľudí, súvisí s lyžovaním mimo zjazdoviek. Lyžiarske strediská v celom Švajčiarsku sú tento týždeň rušnejšie než zvyčajne vzhľadom na polročné prázdniny na školách.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR