Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. júna 2015

Nesrovnal chce, aby bola Bratislava ako Viedeň či Paríž



Hlavnému mesto zostáva na základe tvrdení primátora málo peňazí na rozvoj. Na zlepšenie financovania Bratislavy navrhuje Nesrovnal vrátiť podiel dane z príjmu fyzických osôb pre samosprávu na 70 percent.BRATISLAVA 17. júna ...



Zdieľať
bratislavsky hrad Hlavnému mesto zostáva na základe tvrdení primátora málo peňazí na rozvoj. Na zlepšenie financovania Bratislavy navrhuje Nesrovnal vrátiť podiel dane z príjmu fyzických osôb pre samosprávu na 70 percent.BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) – Financovanie Bratislavy by mohlo zlepšiť prijatie nového zákona o hlavnom meste, podľa ktorého by Bratislava získala postavenie kraja, podobne ako Viedeň, Praha, Budapešť či Paríž.


Ako jeden z návrhov na zlepšenie financovania Bratislavy to v stredu na tlačovej konferencii predstavil bratislavský primátor Ivo Nesrovnal. Primátor už v súčasnosti pripravuje znenie Bratislavskej deklarácie, ktorá by sa mala stať východiskom pre nový zákon o hlavnom meste.

Mesto má málo peňazí na rozvoj

Problémom pri financovaní Bratislavy je podľa primátora nižší podiel dane z príjmov fyzických osôb, ako by malo hlavné mesto dostávať. Bratislava má približne 450-tisíc obyvateľov, čiže by mala podľa Nesrovnala dostávať 4,5 percenta z celoštátne vybranej dane z príjmov fyzických osôb. No v skutočnosti mesto dostáva len 2,35 percenta.

Podľa primátora tak Bratislava hospodári len s takmer polovičným rozpočtom, ako by mala. Ďalším problémom podľa primátora je, že hlavnému mestu ostáva málo peňazí na rozvoj. Z 230 miliónov eur, ktoré má Bratislava k dispozícii, ide podľa primátora 85 percent na školy, cesty, sociálne veci a ďalšie povinné výdavky.

Zo zvyšku musí Bratislava zaplatiť aj výdavky za zimnú či letnú údržbu a ďalšie zmluvné záväzky. "Mestu tak ostáva iba sedem percent vlastných príjmov na rozvoj mesta, čo nie je únosné," hovorí primátor. Problémom je podľa primátora aj to, že ľudia, ktorí žijú v Bratislave bez trvalého pobytu, platia miestne dane niekde inde.

Deklaráciu dostanú na jeseň do rúk poslanci

Na zlepšenie financovania Bratislavy je preto podľa Nesrovnala potrebné vrátiť podiel dane z príjmu fyzických osôb pre samosprávu na 70 percent. Primátor tiež navrhuje, aby sa zaviedol miestny poplatok za rozvoj pre investorov. Spravodlivé by podľa neho bolo, aby sa príspevok na obyvateľa z dane z príjmov fyzických osôb začal rozdeľovať podľa registra obyvateľov a nie podľa Štatistického úradu SR.

Hlavné mesto by tiež podľa primátora malo získať postavenie kraja, podobne ako iné európske mestá. Z týchto návrhov vychádza Bratislavská deklarácia, ktorú primátor pripravuje a mala by sa stať základom pre nové znenie zákona o Bratislave. Na jeseň by chcel primátor tento dokument predložiť poslancom mestského zastupiteľstva.

"Mojím hlavným cieľom je to, aby naše hlavné mesto fungovalo a rozvíjalo sa. Na to je však nevyhnutná zmena systému, v ktorom mesto funguje, čo znamená zmeny vo financovaní a legislatíve," vysvetlil primátor svoje kroky s tým, že mesto nemôže dobre fungovať, ak nie sú dostatočné zdroje na jeho rozvoj.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ak sa Grécko nedohodne, odíde z eurozóny, tvrdí centrálna banka
<< predchádzajúci článok
NR SR odsúhlasila zmluvu medzi Slovenskom a Tureckom o doprave