14. novembra 2014
Fedor Gál Foto: TASR/Martin BaumannBratislava 14. novembra (TASR) - Ak budeme spochybňovať našu západnú identitu, hazardujeme s budúcnosťou Českej i Slovenskej republiky. V spoločnom vyhlásení k 25. výročiu Nežnej revolúcie to uviedli niekdajší predstavitelia Občianskeho fóra (OF), Verejnosti proti násiliu (VPN), Maďarskej nezávislej iniciatívy a Koordinačného stávkového výboru študentov vysokých škôl z novembra 89.
Vo vyhlásení, ktoré podpísali napríklad spoluzakladatelia VPN Miroslav Cipár a Fedor Gál, či Ivan Gabal, Michal Horáček a Michael Kocáb, ktorí zakladali OF, sa píše, že posledných 25 rokov bolo pre nás obdobím bezpečia, stability, slobody a rastúcej kvality života.
"Je to dôsledok pádu komunizmu a sovietskeho impéria v Európe, ale predovšetkým je to dielo nášho vlastného úsilia ukotviť po mnohých neúspešných pokusoch v priebehu 20. storočia naše postavenie natrvalo v západnom svete, v jeho bezpečnostnom, právnom a demokratickom systéme," uviedli autori vyhlásenia.
Pripomenuli tiež, že bývalé Československo zohralo významnú úlohu pri ukončení studenej vojny a pri podpore zjednotenia Európy a Nemecka.
"Prispeli sme k odchodu sovietskych vojsk z regiónu strednej Európy a tým sme umožnili vytvoriť podmienky pre stabilitu, rast i integráciu eurozóny," uviedli vo vyhlásení.
Záujem o spoluúčasť na integrácii a zdieľanie spoločných tém a zásad, týkajúcich sa bezpečnosti v Európe, boli podľa signatárov aj základom medzinárodného úspechu Slovenska i Českej republiky.
"Naopak, pri sústredení politiky iba na domáce záujmy, i v rozpore s postojom Európy či Západu význam nášho vplyvu v európskych a atlantických otázkach významne poklesol," píše sa vo vyhlásení.
Jeho autori pripomínajú, že v súčasnosti sa obe krajiny ocitajú v dôležitom bode, ktorý charakterizuje
"dvojznačnosť zahraničnej a domácej politiky voči spojeneckým záväzkom, najmä pokiaľ ide o NATO, ale aj o sankčnú politiku Európskej únie". Ako príklad uviedli váhanie a nejednoznačný postoj týkajúci sa situácie na Ukrajine. Upozornili, že "táto obojakosť" poškodzuje našu spojeneckú dôveryhodnosť, svojich spojencov a v konečnom dôsledku aj vlastnú geopolitickú pozíciu a bezpečnosť. "Nemôžeme byť dôveryhodnými a obranyschopnými členmi západného spoločenstva, a zároveň legitimizovať alebo dokonca medzinárodne podporovať agresívnu politiku Kremľa, rozbíjajúcu medzinárodné právo," napísali.
Autori vyhlásenia vyzvali preto obe krajiny, aby nespochybňovali svoju doterajšiu zahraničnú a bezpečnostnú politiku.
"Tá sa neodvíja od akejsi diplomatickej obratnosti alebo nadbiehania, ale od našej neoddiskutovateľnej pozície vo vnútri západného sveta, v jeho hospodárskych, právnych a obranných štruktúrach, od našej spolupráce na bezpečnosti ostatných a spoločného celku," uviedli.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR